Blogi JOW

Marszałek Tyszka : Patrzymy na to z rosnącym obrzydzeniem

S.TyszkaTo co się wydarzyło wczoraj (16 grudnia 2016) w Sejmie to najlepsze podsumowanie ostatniego roku w polityce. Trzeba to rozpatrywać na różnych poziomach .

1. Kultura polityczna

PONowoczesna „przeciąga strunę” bardzo często przekraczając granice dobrego smaku – wrzaski na sali sejmowej, uderzanie w ławy, wyzwiska, teraz blokada mównicy. Ewidentnie chcą czołowego starcia z PiS. PiS z kolei jest skrajnie nieudolny, niekonsekwentny, nie radzi sobie z prowokacjami. Wczorajsze przeniesienie obrad było wywieszeniem białej flagi.

Zachowanie PONowoczesnej jest oczywiście całkowicie przeciwskuteczne. Dlatego konsekwentnie nazywamy te partie opozycją histeryczną. Ich histeria prowadzi tylko do umocnienia władzy PiSu.

Końcowy efekt natomiast jest taki, że Sejm zamienia się w chlew (lub cyrk, jak kto woli). My z Kukiz ’15 patrzymy na to z rosnącym obrzydzeniem, bo do Sejmu weszliśmy po to, aby pracować, a nie pajacować.

2. Praworządność

PiS coraz częściej nagina, obchodzi i łamie prawo. Wczoraj, działając w panice, złamali regulamin Sejmu poprzez zblokowanie głosowania nad poprawkami do budżetu. Problem w tym, że oni nawet do końca nie wiedzą po co to robią. Prowadzą politykę krótkowzroczną, szarpaną, sprowadzającą się często do pustych haseł i PR-u, ale pozbawioną celów strategicznych i spójnej wizji tego jak powinna wyglądać Polska.

3. Podłoże ustrojowe problemów

Większość obecnych problemów wynika z wad ustrojowych, ze złej konstytucji, umożliwiającej sprawowanie władzy ludziom niekompetentnym, nieudolnym, skorumpowanym i niekontrolowanym przez Obywateli. Paweł Kukiz ujął to dziś tak:

Idziemy w przepaść. Oligarchie partyjne tłuką się o swoje interesy. 'Debaty’ sejmowe to żenujące spektakle. Jedyny ratunek to zmiana ordynacji i przyspieszone wybory. Ale NIKT z partyjniaków nie jest zmianą ordynacji zainteresowany. Bo obecna daje im dożywotnie prawo wymiany przy żłobie.
Zrozumcie to w końcu. A na dziś proszę – nie angażujcie się po żadnej ze stron. Może się w końcu wzajemnie powybijają.

Stanisław Tyszka

Stanislaw TYSZKA (ur. 1979) – prawnik i polityk, nauczyciel akademicki, od 2015 wicemarszałek Sejmu VIII kadencji. Autor programu Kukiz’15 pn. „Strategia zmiany”.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.