BlogiBlogi koszalińskie

Zbiornik retencyjny przy Władysława IV

29 lipca 2009 roku oddano do użytku zbiornik retencyjny położony przy ul. Władysława IV, na drodze do osiedla Jamno, w pobliżu budowanego węzła drogowej obwodnicy Koszalina (S6). Zbiornik w kształcie wielkiego prostokąta, ma powierzchnię 1,6 ha i całkowitą objętość ponad 35 tys. metrów sześciennych . Jego brzegi stanowią strome wyprofilowane skarpy, a wokół ułożono drogę z płyt betonowych. W ramach inwestycji wykonano również rów o łącznej długości 270 m, który obecnie posłuży również do odprowadzania deszczówki z obwodnicy, oraz regulowany przepust. Nad zbiornikiem już w dniu uruchomienia pojawili się wędkarze.

Zbiornik zbiera wody opadowe i gruntowe z północnej części Koszalina, chroniąc w ten sposób pola przylegające do miasta przed zalewaniem. Przed zbudowaniem zbiornika Koszalin musiał wypłacać spore odszkodowania za podtapianie upraw rolnych i sadowniczych. Inwestycja umożliwił również miarową pracę przepompowni w Łabuszu, przez regulowanie podawania nadmiaru wody.

Inwestycja była bardzo potrzebna, została więc dobrze przyjęta w Koszalinie. Koszalin7.pl tak wówczas (lipiec 2009) skomentował wydarzenie:

Przysłowie samorządowe głosi, że “inwestycje infrastrukturalne sa mało spektakularne”. Rzeczywiście, są to głównie inwestycje w przyszłość, efekty są mało widoczne i nie przynoszą takiej sławy jak różne hipermarkety, stadiony, hale sportowe. Żądni wyborczego sukcesu samorządowcy stając przed wyborem “chleb czy igrzyska”, zwykle wybierają to drugie. Dlatego plus dla tych samorządowców, którzy inwestują w mało spektakularną, ale niezbędną dla rozwoju, infrastrukturę.

Firma “Infrabud” wykonała roboty przy zbiorniku za prawie 1,8 mln złotych, a dalsze 2 mln pochłonęły prace związane z budową kolektora odprowadzającego wodę (deszczówkę) z osiedla Unii Europejskiej, wykonane przez firmę “Domart”. Do inwestycji nie chciały się dołożyć gminy Sianów i Będzino, choć to ich mieszkańcy najbardziej odczują dobroczynne skutki budowy zbiornika. (kw)

Pierwsze zdjęcie: usytuowanie zbiornika retencyjnego (w czerwonym kółeczku) na tle mapy Koszalina.

{gallery}blog/2016/16_12_04_zbiornik_retencyjny{/gallery}

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.