FleszFlesz - Kraj

Sześć nowych elektrowni w Polsce

2 lutego Rada Ministrów przyjęła strategię „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” (PEP 2040), która przewiduje wdrożenie w 2033 roku planu budowy 6 bloków jądrowych o mocy całkowitej 6-9 GW. Oprócz ogromnych ilości relatywnie taniej energii, budowa elektrowni jądrowych wpłynie na redukcję emisji zanieczyszczeń. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a następne będą uruchamiane co 2-3 lata (do 2048 roku).

Elektrownie prawdopodobnie powstaną na Pomorzu w miejscowościach Lubiatowo-Kopalino (gmina Choczewo) oraz Żarnowiec (gmina Krokowa i Gniewino). Niedaleko Żarnowca prowadzono w latach 1982–1989 budowę pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, ale przerwano ją za rządów premiera Tadeusza Mazowieckiego. Kolejne możliwe lokalizacje to okolice Elektrowni Bełchatów oraz okolice Elektrowni Pątnów.

Wybór technologii planowany jest na 2021 rok. Wiadomo, że będą to bezpieczne, sprawdzone reaktory jądrowe generacji III i III+ Najbardziej zaawansowanymi technologiami dysponują dziś Francja i USA. Budowa elektrowni jądrowych jest koniecznością – Polska objęta jest unijnym programem redukcji emisji CO2, co wiążę się z wymogiem zamykania elektrowni na węgiel kamienny i brunatny.

Polska należy do nielicznych krajów w Europie nie posiadających elektrowni jądrowych. Na świecie funkcjonuje już ponad 400 reaktorów jądrowych, w Europie energetykę jądrową posiadają: Niemcy, Czechy, Słowacja, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Finlandia, Francja, Holandia, Hiszpania, Słowenia, Rosja, Rumunia, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry. (tr)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.