Dzisiaj tylko kupa gruzów pozostała – wstrząsająca mapa

Dnia pierwszego września roku pamiętnego,
Wróg napadł na Polskę z kraju sąsiedniego.
Najgorzej się zawziął na naszą Warszawę,
Warszawo kochana, tyś jest miasto krwawe.
 
Kiedyś byłaś piękna, bogata, wspaniała,
Dzisiaj tylko kupa gruzów pozostała.
Kościoły zburzone, domy popalone,
Gdzie się mają schronić ludzie poranione?
 
Tak opisywała stolicę popularna warszawska piosenka podwórkowa. Warszawa, miasto liczące w 1939 roku prawie 1,3 mln mieszkańców, umierała na raty. Cztery razy zadawano jej zabójcze ciosy. Pierwsze zniszczenia powstały podczas bombardowania stolicy z ziemi i z powietrza we wrześniu 1939. Po upadku Powstania w getcie warszawskim w maju 1943, cała dzielnica został zrównana z ziemią. W trakcie walk Powstania Warszawskiego w sierpniu i wrześniu 1944 miasto było niszczone niemieckim ostrzałem artyleryjskim, bombardowaniem i pożarami. A po jego kapitulacji, ustaniu walk i ewakuacji ludności cywilnej w październiku 1944, kolejne budynki były regularnie wysadzane w powietrze.
 
Prezentujemy za The Big Data Stats mapę Warszawy z 1948 roku, która ukazuje wstrząsającą prawdę – 84% powierzchni stolicy jest zrównane z ziemią. Na czerwono zaznaczono zabudowę zniszczoną przez Niemców, na niebiesko budynki zachowane. Niemal cała lewobrzeżna Warszawa leży w gruzach.
 
Wykonana w 1948 roku mapa Warszawy jest inwentaryzacją zniszczeń popełnionych przez Niemców w latach 1939-1945 wykonaną przez Główny Urząd Pomiarów Kraju. Mapę sporządzono na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych w 1945 roku przez lotnictwo radzieckie. Opracowali ją L. Kowalski oraz F. Piątkowski. Nazwy ulic są zgodne ze stanem z 1 stycznia 1948.
 
Powiększenie mapy jest dostępne pod adresem: MAPA
 
Państwo, które zrównało z ziemią stolicę dużego europejskiego kraju sąsiaduje nadal z Polską i uchodzi za jedno z najbogatszych w świecie. Do dziś nie wypłaciło żadnych odszkodowań. Chętnie poucza za to Polskę o „konieczności przestrzegania praw człowieka”, choć w Polsce, narodzie historycznym i bardzo doświadczonym, te prawa są cenione bardziej niż u innych narodów, które nie musiały za wolność zapłacić takiej ceny krwi. (tr)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.