FleszFlesz - RegionLatest

Trzeci zbiornik LNG w Świnoujściu. Zobacz jak powstaje

W niespełna trzy tygodnie wzniesiono gigantyczną ścianę nowego trzeciego już zbiornika, powstającego w ramach Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Zużyto w sumie 8,5 tys. m3 betonu, pracując 24 godziny 7 dni w tygodniu. Dla zachowania ciągłości betonowania operacja przebiegała w sposób nieprzerwany. Te trzy tygodnie można obejrzeć w pótorej minuty na filmie poklatkowym (time-laps).

– Każdej doby ściana zbiornika rosła o 2,5 metra, a jej wysokość osiągnęła ponad 40 metrów, czyli około 16 pięter budynków mieszkalnych. Betonowanie w technologii deskowania ślizgowego wymagało 24-godzinnego cyklu pracy 7 dni w tygodniu, którą wykonywały na zmianę dwie ekipy składające się z ok. 100 pracowników wraz z nadzorem. Taki system wymagał specjalnie zabezpieczonego miejsca pracy, jak i stworzenia odpowiednich warunków do jej realizacji – podaje Gaz-System.

Gazoport w Świnoujściu jest terminalem przeładunkowym i regazyfikacyjnym skroplonego gazu ziemnego (LNG). Otwarty został w 2015, a pierwszy gazowiec wpłynął 11 grudnia 2015. Operatorem terminala jest spółka Gaz-System. W ramach terminalu LNG w Świnoujściu wybudowano dwa zbiorniki o pojemności 160 tys. m3. Pozwala to na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie z możliwością zwiększenia zdolności odbiorczej do 7,5 mld m3. Obecnie realizowany jest trzeci zbiornik LNG, największy pojemności ok. 180 tys. m3. (tr)

Źródło: Gaz-System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.