FleszFlesz - KoszalinLatest

Nowy statek koszalińskiej małej floty

Na koszalińskiej przystani na jeziorze Jamno zacumowała nowa jednostka o nazwie „Julek”, która powiększy koszalińską flotę stateczków wycieczkowych do dwóch jednostek. Statek typu katamaran, o napędzie hybrydowym, obsługiwać będzie linię Koszalin-Mielno, od przystani Jamno do przystani Unieście II. Jest szerszy i dłuższy od „Koszałka”, posiada również otwarty pokład pasażerski na rufie, czego nie posiada pierwsza jednostka. Zapewne zmieni nieco wygląd po dodaniu wyposażenia ratunkowego. Koszt inwestycji według danych z ubiegłego roku to 3,6 mln zł.

Zakup stateczku to z pewnością dobra decyzja dla miasta. Wątpliwości budzą jednak nazwy jednostek, które powinny nosić wyróżniającą nazwę macierzystą, jak to bywa w innych miastach nadmorskich, w tym przypadku Koszalin I i Koszalin II. Tym bardziej, że po drugiej stronie jeziora też pływają stateczki o mało mówiących nazwach. Efekt promocyjny dla miasta posiadającego morskie tradycje i przepiękne położenie byłby znacznie większy, a statki utrwalone przez turystów na tysiącach zdjęć mogłyby stać się doskonałą wizytówką Koszalina. Przy obecnym nazewnictwie turyści zapamiętają to co zwykle – że Koszalin leży koło Mielna. To samo dotyczy nazwy przystani – Koszalin-Jamno – która powinna być dobrze wyeksponowana nie tylko na rozkładzie jazdy autobusów miejskich.

Jezioro Jamno jest typowym jeziorem przybrzeżnym, odciętym mierzeję od Morza Bałtyckiego, połączonym z nim kanałem. Zajmuje dziewiąte miejsce na liście największych polskich jezior, a trzecie, po Dąbiu i Miedwiu na Pomorzu Zachodnim. Ma powierzchnię 2239 ha, długość 10 km, szerokość 3,5 km oraz maksymalną głębokość 3,9 m. Długość linii brzegowej wynosi ponad 28 km. (tr)

DANE STATKU „JULEK”:

  • Liczba pasażerów max: 120 (wraz z załogą)
  • Miejsca siedzące – 100
  • Miejsca na rowery – 7
  • Miejsca dla wózków dziecięcych i wózków inwalidzkich 1+1
  • Długość całkowita – 19-21 m
  • Szerokość całkowita: 4,5-5,5 m
  • Zanurzenie kadłuba: do 0,60 m

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.