BlogiBlogi koszalińskie

Szóstka przez Górę Chełmską – rusza przetarg na budowę (zdjęcia)


Rusza przetarg na dokończenie obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 (Szczecin-Gdańsk). Budowa obwodnicy utknęła na niewielkim 8 km odcinku, kiedy okazało się, że pierwotny projekt zakładający budowę drogi biegnącej w poprzek północnego stoku pasma wzgórz obejmującego Górę Chełmską, nie może być wykonany w tradycyjnych technologiach. Spływająca ze stoków wzgórz woda, w ciągu tysięcy lat zmieniła charakter obniżenia terenowego między Górą Chełmską a brzegiem jeziora Jamno, z występującymi tutaj depresjami i wodami artezyjskimi. Zastosowano wówczas metodę stabilizacji gruntu za pomocą mikrowybuchów, co w maju 2017 roku spowodowało odczuwalne przez ludzi ruchy budynków, głównie przy ulicy Władysława IV i konieczność chwilowej ewakuacji mieszkańców z kilku wyższych bloków mieszkalnych (ewakuowano wówczas ok. 1000 osób z 323 mieszkań).

Budowę na odcinku Koszalin-Wschód (ul. Władysława IV) i Sianów-Wschód (k. Skibna) trzeba było zawiesić i wydzielić do odrębnego przetargu. W Koszalinie spowodowało to duże komplikacje w ruchu drogowym i przeciążenie komunikacyjne w kilku rejonach miasta. Sytuację pogorszyło zamknięcie wiaduktu nad doliną Dzierżęcinki, w ciągu drogi krajowej 6, rozjeżdżanego latami przez tysiące tirów i ciężarówek. Obecnie wykonano już prace projektowe, a ogłoszenie o przetargu na budowę odcinka przez Górę Chełmską oczekuje na publikację w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Bez wątpienia najtrudniejszym momentem budowy tego odcinka jest konieczność przekroczenia torów kolejowych w Kędzierzynie. W tym miejscu różnica wysokości jest tak duża, że początkowo zakładano przebicie się z drogą tunelem pod nasypem kolejowym. Obecnie uznano ten wariant za zbyt ryzykowny. Powstanie tutaj estakada o długości niemal 800 metrów, która przejdzie nad linią kolejową.

Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023 roku. Dla Koszalina jest to na pewno budowa priorytetowa, ponieważ dokończenie obwodnicy odciąży miasto od intensywnego ruchu na trasie Szczecin-Gdańsk, przebiegającego obecnie jego ulicami.

Tekst i zdjęcia: Tadeusz Rogowski

Źródło informacji i mapka: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Szczecin (strona internetowa)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.