Ruch JOW

Zmieleni.pl w Koszalinie

Foto 1Od soboty, 6 października, ruch społeczny Zmieleni.pl, zainicjowany przez Pawła Kukiza, zaistniał również w Koszalinie. Tego dnia koszalińscy zwolennicy zmiany ordynacji wyborczej w Polsce, z proporcjonalnej (partyjniackiej) na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi, spotkali się w gościnnych progach klubu Inferno Cafe na Rokosowie (Zwycięstwa 278, budynek nieistniejących już popularnych „Baniek”). Przybyło kilkanaście osób, głównie z Koszalina, ale także z Kołobrzegu i Sławna. Chociaż nie jest to liczba imponująca, stanowią grono obywateli świadomych roli ordynacji jednomandatowej dla fundamentalnej przebudowy państwa.

Spotkanie zainicjował Daniel Burzyński, przedsiębiorca z Koszalina, znany także jako „Buli”, gitarzysta, basista, wokalista i perkusista, który grał w wielu koszalińskich zespołach rockowych m.in. Skundoom, The Roll’m’ops, a obecnie Kalosz Laszlo i XeroA0. Pojawili się również koszalińscy „woJOWnicy” – Tadeusz Rogowski, Stefan Romecki i Tadeusz Wołyniec – uczestnicy Ruchu Obywatelskiego na Rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, założonego w 1993 roku przez profesora Uniwersytetu Wrocławskiego Jerzego Przystawę. Ruch jest obecny w Koszalinie już od dwunastu lat i zalicza się do najważniejszych placówek na JOW-owskiej mapie Polski.

Foto 1. Spotkanie koszalińskiej grupy Zmieleni.pl w klubie Inferno Cafe na Rokosowie
Foto 2. Daniel Burzyński, koordynator Zmieleni.pl w Koszalinie.

Foto 2Większość spotkania przebiegła na dyskusji o jednomandatowych okręgach wyborczych, ich zaletach oraz przewadze nad systemem proporcjonalnym, który w Polsce przybrał wyjątkowo złowieszczą formę, pozbawiając obywateli biernego prawa wyborczego, chociaż formalnie mają je zagwarantowane w konstytucji. Państwo Polskie szybko zamienia się w państwo oligarchiczne, zawłaszczone przez partie polityczne, z których żadna nie używa w swojej nazwie słowa „partia”, wiedząc, jak reagują na nie Polacy. Wprowadzenie systemu JOW jest jedyną i chyba ostatnią szansą na pokojową wymianę skorumpowanych elit w naszym kraju. Uczestnicy spotkania byli zgodni co do tego, że obecny partyjniacki system polityczny jest przyczyną większości patologii państwa i życia publicznego.

Wybrano koordynatora ruchu Zmieleni.pl na Koszalin. Został nim Daniel Burzyński. Już za kilka dni, 13 października w Łodzi, odbędzie się pierwsze ogólnopolskie spotkanie lokalnych koordynatorów ruchu, w którym uczestniczyć będzie Paweł Kukiz, a ze strony Ruchu Obywatelskiego JOW, prezes Wojciech Kaźmierczak, Patryk Hałaczkiewicz, koordynator sztabu Zmieleni.pl z Wrocławia oraz prelegenci prof. Tomasz Kaźmierski z Uniwersytetu w Southampton w Anglii i dr Zdzisław Ilski z Politechniki Wrocławskiej. Ruch Zmieleni.pl opiera swoje działania na organizacyjnej i merytorycznej pomocy Ruchu Obywatelskiego JOW. (red)

9 komentarzy do “Zmieleni.pl w Koszalinie

 • Przed 1989 mieliśmy jeden PZPR, teraz jest kilka PZPR. Partyjni mafiozi niszczą Polskę i wmawiają ludziom że różnią się czymś między sobą. Inni udają „bezpartyjnych” albo wypisuja sie lub zapisują do partii zależnie od tego jaką w danej chwili pełnia z jej namaszczenia funkcję.

  Odpowiedz
 • [quote name=”Jan”]taki to koordynator[/quote]

  he he he he świetne! ten filmik potwierdził kwalifikacje obywatela Buli do bycia koordynatorem akcji ZMieleni. takich ludzi Paweł Kukiz potrzebuje

  Odpowiedz
 • Niestety bez świadomie wybierającego społeczeństwa żadna ordynacja nie zmieni „układu”. JOWy mamy w wyborach do Senatu. I co? PO – 63, PiS – 29, Niezależni – 4. Chcecie takiego układu w Sejmie? Dopóki społeczeństwo nie nauczy się demokracji będziemy mieli taka politykę jaką mamy, czyli politykę szyldów, billboardów i tabloidowej dyskusji i żadna ordynacja tego nie zmieni. Choć nie popieram pomysłu, życzę jak najlepiej, bo już najwyższy czas aby to właśnie zwykli ludzie brali sprawy w swoje ręce. Powodzenia.

  Odpowiedz
 • Oryginał z tego Buliego niezgorszy, kilku takich jak Kukiz i Buli i niedługo będziemy mieli JOW w Polsce. Życzę powodzenie, deklaruję uczestnictwo w akcji zbierania podpisów.

  Odpowiedz
 • [quote name=”DO”]Niestety bez świadomie wybierającego społeczeństwa żadna ordynacja nie zmieni „układu”. JOWy mamy w wyborach do Senatu. I co? PO – 63, PiS – 29, Niezależni – 4. Chcecie takiego układu w Sejmie? Dopóki społeczeństwo nie nauczy się demokracji będziemy mieli taka politykę jaką mamy, czyli politykę szyldów, billboardów i tabloidowej dyskusji i żadna ordynacja tego nie zmieni. Choć nie popieram pomysłu, życzę jak najlepiej, bo już najwyższy czas aby to właśnie zwykli ludzie brali sprawy w swoje ręce. Powodzenia.[/quote]

  Polecam tekst:

  http://koszalin7.pl/jow/publicystyka/519-senat-wybrany-w-jow-lepszy-czy-gorszy.html

  Odpowiedz
 • Ten rewelacyjny filmik krąży już po całym kraju , a najbardziej spodobał się w ministerstwie NIE/sprawiedliwości …ALI

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.