Blogi JOW

Przeciwników JOW proszę o uczciwość

Wielokrotnie pisałem i mówiłem, że nieuczciwością jest krytykowanie JOW, a na poparcie tezy, że funkcjonują one źle przytaczanie przykładu wyborów do Senatu i ostatnich wyborów w Wielkiej Brytanii. Tłumaczyłem, że jest to argumentacja niepełna, ponieważ uczciwość nakazywałaby przedstawienie omawianego problemu całościowo i przedstawienie też wyborów samorządowych, a w których wcale dwie partie nie zdominowały rad gmin, a dostało się do nich wielu niezależnych kandydatów lub kandydatów lokalnych stowarzyszeń.

To jednak nie koniec nieuczciwości przeciwników JOW posługujących się tymi przykładami. Wybory w Wielkiej Brytanii rzeczywiście zostały zdominowane przez dwie partie, które zdobyły 563 mandaty w parlamencie. Pozostałe 87 mandatów przypadło innym ugrupowaniom i kandydatowi niezależnemu. Jest to ponad 13% miejsc dla mniejszych ugrupowań. I to chyba jest najlepszy dowód na to, iż nie jest tak jak twierdzą przeciwnicy JOW, że w tym systemie nikt z poza dwóch dominujących partii nie dostanie się do Sejmu.

Warto też zwrócić uwagę na to, że w wyborach do Senatu, po wprowadzeniu JOW zmniejszyła się liczba Senatorów dwóch największych partii(!). Prawdą jest oczywiście, że 94 mandaty dla dwóch partii politycznych (63 PO + 31 PiS) w stuosobowym Senacie to bardzo dużo. Ale w 2007, kiedy jeszcze JOW-ów nie było te dwie partie zdobyły 99 mandatów. W tym przypadku konsekwencją wprowadzenia JOW nie było „zabetonowanie” Senatu, ale ukruszenie betonu.

Jan Kazimierz Adamczyk

Jan Kazimierz ADAMCZYK – ur. 8 października 1989, magister prawa Uniwersytetu Gdańskiego, wkrótce uzyska drugi tytuł magistra na kierunku Podatki i Doradztwo Podatkowe. Prezes koła koszalińskiego Kongresu Nowej Prawicy, członek Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich. Prywatnie miłośnik książek i kibic piłki nożnej.

4 komentarze do “Przeciwników JOW proszę o uczciwość

 • Ciekawe ujęcie tematu, dotąd takiego nie spotkałem choć sporo czytam na tematy ordynacyjne. Dobrze świadczy o autorze, który nie powtarza argumentów przytaczanych zwykle w różnych dyskusjach o JOW do Senatu, ale myśli samodzielnie, dokonuje obliczeń i sam wyciąga wnioski.

  Odpowiedz
 • [quote name=”Tadeusz”]Ciekawe ujęcie tematu, dotąd takiego nie spotkałem choć sporo czytam na tematy ordynacyjne. Dobrze świadczy o autorze, który nie powtarza argumentów przytaczanych zwykle w różnych dyskusjach o JOW do Senatu, ale myśli samodzielnie, dokonuje obliczeń i sam wyciąga wnioski.[/quote]
  A czy ten facio jest też na liście kandydatów do parlamentu RUCHU PAWŁA Kukiza >..bo jak donoszą media jego organizacja KNP zrezygnowała ze współpracy z Kukizem ..i trudni to nazwać skandalem promowania tego faceta na lamach koszalina 7.pl …..woJOWnik

  Odpowiedz
 • woJOWnik ma chyba jakieś nieokiełznane ego? JOWy to sprawa wszystkich Polaków i każdy ma prawo się wypowiedzieć. Sam pewnie chciałby wiele znaczyć a nie znaczy nic, szkoda że szkaluje, a nie szuka tego co dobre w JOWach.

  Odpowiedz
 • [quote name=”Maciek”]woJOWnik ma chyba jakieś nieokiełznane ego? JOWy to sprawa wszystkich Polaków i każdy ma prawo się wypowiedzieć. Sam pewnie chciałby wiele znaczyć a nie znaczy nic, szkoda że szkaluje, a nie szuka tego co dobre w JOWach.[/quote]

  istny FRONT JEDNOŚCI NARODOWEJ /FJN /…no to jeszcze raz zaproście do współpracy do – „okrągłego stolca” bis Kiszczaków i jemu podobnych komunistycznych zbrodniarzy , utrwalaczy władzy ludowej i bankrutów politycznych zarówno tych z lewa jak i prawa ….cdn

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.