FleszFlesz - Europa/Świat

Olbrzymi kontenerowiec zablokował Kanał Sueski

Gigantyczny kontenerowiec utknął w Kanale Sueskim i całkowicie go zablokował. Skutki dla europejskich odbiorców mogą być gorsze od covidowego lockdownu. Blogerzy mediów społecznościowych kibicują operatorowi malutkiej koparki, która wygląda jak mrówka przy słoniu, próbującej ratować kolosa.

Spełnił się najczarniejszy sen zarządzających Kanałem Sueskim, przez który przepływa 10 proc. światowego handlu. Przyczyną zejścia z kursu mógł być nagły podmuch wiatru lub awaria zasilania, która unieruchomiła układ sterowniczy jednostki.

Kontenerowiec „Ever Given” to jeden z największych kontenerowców na świecie, ma 200 000 ton wyporności i 400 m długości. Płynął z Chin do Rotterdamu i Kopenhagi. Zarył w brzeg i odwrócił się w poprzek kanału, w jego najwęższej części niedaleko Suezu. U wejścia, na północy i południu, tworzą się korki.

Niemieckie media podają, że nie są to pierwsze problemy tej jednostki. W 2019 roku „Ever Given” zszedł z toru wodnego na Łabie i zmiażdżył prom „Finkenwerder” na molo Hamburg-Blankenese. Uszkodzenia promu były bardzo poważne.

Kraksa ma konsekwencje ekonomiczne. W Kanale Sueskim utknęły tankowce z ropą, a rynek natychmiast zareagował podwyżkami cen: baryłka (159 litrów) ropy na Morzu Północnym kosztowała we wtorek rano 61,63 USD, czyli o 84 centy więcej niż poprzedniego dnia. Amerykańska ropa West Texas Intermediate wzrosła o 62 centy do 58,38 USD.

200-kilometrowy Kanał Sueski, który łączy Morze Śródziemne z Morzem Czerwonym umożliwia poważne skrócenie drogi statków z Dalekiego Wschodu i Indii, które bez niego musiałyby opływać Afrykę. W ciągu roku przepływa przez Kanał ok. 19 statków czyli 50 w ciągu doby. Co roku Egipt zyskuje z użytkowania Kanału kilka miliardów dolarów.


Foto: (1) Dziób gigantycznego kontenerowca i wyglądająca przy nim jak mrówka, koparka próbująca go uwolnić (Foto: Suez Canal Authority/ Egyptian Cabinet). (2) Ever Given (vesselfinder.com). (3) Wielki korek na Kanale Sueskim – czerwona strzałka wskazuje na sprawcę zamieszania „Ever Given”. (vesselfinder.com).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.