FleszFlesz - Kraj

Wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym

Premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym.

Polska nie jest pierwszym krajem, który to robi. Spory prawne dotyczące suwerenności państw członkowskich w zakresie kompetencji, które nie zostały przekazane na rzecz Unii Europejskiej występowały w wielu krajach UE i były jednoznacznie rozstrzygane na korzyść konstytucji tych krajów. O nadrzędności norm konstytucyjnych nad prawem europejskim rozstrzygano m.in. w Niemczech, Francji, we Włoszech, w Danii i Czechach.

„Zgodnie z utrwalonym, wieloletnim orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego nie ma żadnej wątpliwości, co do nadrzędności polskich norm konstytucyjnych nad innymi normami prawnymi” – napisał rzecznik rządu Piotr Müller po tym jak Trybunał Sprawiedliwości UE odpowiadając na pytania Naczelnego Sądu Administracyjnego orzekł na początku marca, że kolejne nowelizacje ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa „mogą naruszać prawo UE”. Rzecznik dodał, że potwierdzają to rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, w różnych składach orzekających, od początku polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki złożył wniosek do TK. W komunikacie rzecznika rządu czytamy:

„Na wniosek Rady Ministrów, mając na celu zachowanie spójności polskiego systemu prawnego, Prezes Rady Ministrów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący kompleksowego rozstrzygnięcia kwestii kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa w tym zakresie”.

Jeden komentarz do “Wniosek premiera do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości konstytucji nad prawem unijnym

  • Czyli nagle może walczyć o nadrzędność prawa polskiego nad unijnym?!?! Ale tylko jeśli potrzebne to jest do zakneblowania ludzi, bo na razie to te sądy, które SĄ bronią ludzi i ich praw przed bezprawnymi rozporządzeniami nakazami np noszenia maseczek czy siedzenia na ławkach i spacerów do lasu /niedawno/, uchylają te bezsensy seanitarne i mandaty…. A CO Z WYŻSZOŚCIĄ PRAWA POLSKIEGO WYNIKAJĄCEGO Z KONSTYTUCJI NA TEMAT PRAWA DO PRACY, PRAWA DO PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI…. bardzo wybiórczo traktuje Morawiecki tą „wyższość prawa konstytucyjnego nad unijnym” : /

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.