FleszFlesz - Europa/Świat

Szef dyplomacji USA uderza w Nord Stream 2!

Nord Stream 2 jest zły dla Europy i potencjalnie narusza interesy Ukrainy i Polski – przekonywał we wtorek w Brukseli szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, który bierze udział w dwudniowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO.

„Nord Stream 2 jest zły dla Europy i dla Stanów zjednoczonych. Stoi on w sprzeczności z celami bezpieczeństwa energetycznego UE. Ma potencjał, by naruszać interesy Ukrainy i Polski oraz szeregu innych bliskich partnerów i sojuszników” – ocenił sekretarz stanu USA w oświadczeniu wygłoszonym dla mediów przed rozpoczęciem szczytu.

„Narusza też prawo Stanów Zjednoczonych, które wymaga od nas nakładania sankcji na przedsiębiorstwa biorące udział w wysiłkach zmierzających do ukończenia (budowy) gazociągu” – dodał Blinken.

Stanowisko szefa amerykańskiej dyplomacji podkreślił na swoim profilu na Twitterze wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.

„Projekt nie ma charakteru gospodarczego, a polityczny; zagraża bezpieczeństwu energetycznemu UE; jest w swej istocie antyeuropejski” – napisał o Nord Stream 2.

Podczas dwudniowego spotkania w Brukseli ministrowie państw Sojuszu będą głównie rozmawiać o przyszłości NATO.

„Musimy być odważni i ambitni, aby zbudować silniejszy Sojusz na przyszłość, ponieważ żyjemy w bardziej niebezpiecznym i konkurencyjnym świecie, w którym wyzwania nie znają granic” – zapowiedział sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Podkreślił również, że istnieje teraz możliwość otwarcia nowego rozdziału w stosunkach transatlantyckich.

 

Zdjęcie: Antony Blinken, sekretarz stanu USA.

Źródło (tekst): wpolityce.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.