Muszla na szlaku świętego Jakuba

Muszla na skwerze położonym między ulicami Podgrodzie a Marii Ludwiki, symbolizująca przebiegający przez Koszalin średniowieczny szlak pielgrzymkowy nazywany Drogą św. Jakuba. Cała Europa była opleciona wówczas siecią dróg wiodących z najdalszych jej zakątków na kraniec kontynentu – do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajdować się ma grób św. Jakuba.

Drogi przyczyniły się do stworzenia jedności europejskiej na długo przed powstaniem Unii Europejskiej, a Johann Wolfgang Goethe powiedział kiedyś, że „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Oznaczone są na całej długości tak samo – muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Pielgrzymi podążający do Compostela zatykali sobie muszę na kapeluszu lub pelerynie, czasami umieszczali na lasce podróżnej. Oznaczało to nietykalność (gwarantowaną przez władców) oraz chrześcijański obowiązek udzielenia gościny i pomocy.

Istniejący od IX wieku szlak pielgrzymkowy jest uczęszczany do dzisiaj, a ostatnio przeżywa swój wielki renesans – po wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, pod nazwą Europejski Szlak Kulturowy, większość państw należących do Unii Europejskiej odtwarza przebieg dróg, oznacza je i wykorzystuje do promocji turystycznej.

Rzeźbę wykonał Romuald Wiśniewski, twórca postaci marszałka Piłsudskiego na koszalińskim pomniku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.