FleszFlesz - Koszalin

Muszla na szlaku świętego Jakuba

Muszla na skwerze położonym między ulicami Podgrodzie a Marii Ludwiki, symbolizująca przebiegający przez Koszalin średniowieczny szlak pielgrzymkowy nazywany Drogą św. Jakuba. Cała Europa była opleciona wówczas siecią dróg wiodących z najdalszych jej zakątków na kraniec kontynentu – do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie znajdować się ma grób św. Jakuba.

Drogi przyczyniły się do stworzenia jedności europejskiej na długo przed powstaniem Unii Europejskiej, a Johann Wolfgang Goethe powiedział kiedyś, że „drogi św. Jakuba ukształtowały Europę”. Oznaczone są na całej długości tak samo – muszlą św. Jakuba, która jest także symbolem pielgrzymów, i żółtymi strzałkami. Pielgrzymi podążający do Compostela zatykali sobie muszę na kapeluszu lub pelerynie, czasami umieszczali na lasce podróżnej. Oznaczało to nietykalność (gwarantowaną przez władców) oraz chrześcijański obowiązek udzielenia gościny i pomocy.

Istniejący od IX wieku szlak pielgrzymkowy jest uczęszczany do dzisiaj, a ostatnio przeżywa swój wielki renesans – po wpisaniu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku, pod nazwą Europejski Szlak Kulturowy, większość państw należących do Unii Europejskiej odtwarza przebieg dróg, oznacza je i wykorzystuje do promocji turystycznej.

Rzeźbę wykonał Romuald Wiśniewski, twórca postaci marszałka Piłsudskiego na koszalińskim pomniku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.