Gen. August Fieldorf - "Nil"ObywatelPatriotyzm

Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna

W sobotę 4 grudnia w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Fieldorf-Czarskiej – córki gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ostatniego zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej, komendanta organizacji NIE, sprzeciwiającej się powojennemu podporządkowaniu Polski Sowietom, zamordowanemu przez komunistów na Mokotowie 24 lutego 1953 r.
Śp. Maria była do końca życia strażniczką pamięci Ojca, nie ustawała w wysiłkach, by poznać wszystkie okoliczności sądowej zbrodni na Generale. Obecne uroczystości są pogrzebem śp. Marii, zarazem symbolicznym pogrzebem Generała „Nila”.

MOJĄ OJCZYZNĄ JEST POLSKA PODZIEMNA – cały artykuł

Zdjęcie: Lata szczęśliwego dzieciństwa. Marysia (Maria Fieldorf-Czarska) z Krysią i z rodzicami.

Maria Fieldorf-Czarska, córka legendarnego gen. Augusta Fieldorfa-Nila, jednego z przywódców Podziemnego Państwa Polskiego, dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, komendanta organizacji NIE, straconego w wyniku mordu sądowego w 1953 roku. Urodzona 20 marca 1925 roku w Wilnie, najpierw uczęszczała do Szkoły Powszechnej Rodziny Wojskowej, a następnie do Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej. Maturę zdała na tajnych kompletach, w 1943 roku została zaprzysiężona jako łączniczka Armii Krajowej. Po 1945 roku zamieszkała z rodziną w Łodzi, gdzie studiowała na Wydziale Prawno-Administracyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1962 roku zamieszkała w Gdańsku. 24 lutego 1953 roku, a więc w dniu, w którym wykonano wyrok na Auguście Fieldorfie, była w więzieniu przy ul. Mokotowskiej, starając się o widzenie z ojcem (generała stracono krótko po godz. 15.00). Była wierną i niestrudzoną strażniczką pamięci swego Ojca, gotową w każdej chwili udać się do najdalszego zakątku kraju, do każdego miejsca wspomnienia lub upamiętnienia generała. Inwigilowana wraz z rodziną przez UB/SB, nigdy nie zrezygnowała z wyjaśnienia okoliczności mordu na swoim Ojcu oraz prób odnalezienia jego grobu. W październiku 2003 roku spotkała się z młodzieżą z koszalińskich szkół gimnazjalnych i średnich, dokonując także otwarcia okolicznościowej wystawy „Niezłomny” o gen. Fieldorfie.

Dziękujemy panu Piotrowi Szubarczykowi za zgodę na przedruk artykułu „Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna”.

Jeden komentarz do “Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.