Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna

Fieldorf-CzarskaW sobotę 4 grudnia w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Marii Fieldorf-Czarskiej – córki gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, ostatniego zastępcy komendanta głównego Armii Krajowej, komendanta organizacji NIE, sprzeciwiającej się powojennemu podporządkowaniu Polski Sowietom, zamordowanemu przez komunistów na Mokotowie 24 lutego 1953 r.
Śp. Maria była do końca życia strażniczką pamięci Ojca, nie ustawała w wysiłkach, by poznać wszystkie okoliczności sądowej zbrodni na Generale. Obecne uroczystości są pogrzebem śp. Marii, zarazem symbolicznym pogrzebem Generała „Nila”.

Program uroczystości:
10.00 Oczekiwanie. Program literacko-muzyczny w wykonaniu chóru i aktorów warszawskich, m.in. Hymn Polski Podziemnej, Modlitwa harcerska, Polska Podziemna S. Balińskiego.
10.30 Msza św. w intencji śp. Marii, śp. Generała „Nila” i wszystkich żołnierzy Armii Krajowej – Katedra Polowa Wojska Polskiego pod wezwaniem NMP Królowej Polski w Warszawie przy ul. Długiej 13. Kazanie wygłosi wikariusz generalny Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ks. płk. Sławomir Żarski.
12.00 Wojskowe Powązki przy ul. Powązkowskiej 43-45 w Warszawie – PLAN POWĄZEK. Zgromadzenie pod pomnikiem Gloria Victis, następnie przejście do symbolicznego grobu Generała „Nila”. Uroczystości pogrzebowe, odczytanie przesłań śp. Marii Fieldorf-Czarskiej do polskiej młodzieży i do żołnierzy Wojska Polskiego.
Prosimy wszystkich rodaków o liczny udział w tych uroczystościach
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej
Rodzina i Przyjaciele śp. Marii

MOJĄ OJCZYZNĄ JEST POLSKA PODZIEMNA – cały artykuł

Czytaj także:
Maria Fieldorf-Czarska – uroczystości pogrzebowe w Gdańsku (zdjęcia)
On wierzył w Polskę – spotkanie Marii Fieldorf-Czarskiej z młodzieżą Koszalina.
Nie możemy o nich zapomnieć – spotkanie Koszalinian z Marią Fieldorf-Czarska w Strzebielinie koło Wejherowa.
Szkoła gen. Fieldorfa w Bobrowicach – uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Bobrowicach imienia Generała Augusta Fieldorfa – „Nila”.

Lata szczęśliwego dzieciństwa. Marysia (Maria Fieldorf-Czarska) z Krysią i z rodzicami.

Maria Fieldorf-Czarska, córka legendarnego gen. Augusta Fieldorfa-Nila, jednego z przywódców Podziemnego Państwa Polskiego, dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, komendanta organizacji NIE, straconego w wyniku mordu sądowego w 1953 roku. Urodzona 20 marca 1925 roku w Wilnie, najpierw uczęszczała do Szkoły Powszechnej Rodziny Wojskowej, a następnie do Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej. Maturę zdała na tajnych kompletach, w 1943 roku została zaprzysiężona jako łączniczka Armii Krajowej. Po 1945 roku zmieszkała z rodziną w Łodzi, gdzie studiowała na Wydziale Prawno-Administracyjnym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1962 roku zamieszkała w Gdańsku. 24 lutego 1953 roku, a więc w dniu, w którym wykonano wyrok na Auguście Fieldorfie, była w więzieniu przy ul. Mokotowskiej, starając sie o widzenie z ojcem (generała stracono krótko po godz. 15.00). Była wierną i niestrudzoną strażniczką pamięci swego Ojca, gotową w każdej chwili udać się do najdalszego zakątku kraju, do każdego miejsca wspomnienia lub upamiętnienia generała. Inwigilowana wraz z rodziną przez UB/SB, nigdy nie zrezygnowała z wyjasnienia okoliczności mordu na swoim Ojcu oraz prób odnalezienia jego grobu. W październiku 2003 roku spotkała się z młodzieżą z koszalińskich szkół gimnazjalnych i średnich, dokonując także otwarcia okolicznościowej wystawy „Niezłomny” o gen. Fieldorfie.

Dziękujemy panu Piotrowi Szubarczykowi za zgodę na przedruk artykułu „Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna”.

One thought on “Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna

  • 1 grudnia 2010 o 20:52
    Permalink

    Chwała bohaterom Polski Podziemnej.
    Chwała i cześć Obrońcom Ojczyzny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.