Ruch JOW

Profesor Andrzej Czachor w Koszalinie

A. CzachorW czwartek 4 sierpnia przyjechał do Koszalina prof. Andrzej Czachor, jeden z liderów Ruchu Obywatelskiego Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Spotkał się z przedstawicielami koszalińskiego Ruchu Obywatelskiego JOW, m.in. Stefanem Romeckim i Tadeuszem Wołyńcem. Omawiano sprawy związane z organizacją kolejnego „Marszu na Warszawę”, jak nazywa się manifestacje Ruchu JOW przed Pałacem Prezydenckim i Sejmem. Tegoroczny Marsz odbędzie się 6 października, a więc trzy dni przed wyborami parlamentarnymi i przejdzie pochodem z Placu Defilad na Plac Zamkowy, składając po drodze petycję w Pałacu Prezydenckim z żądaniem przeprowadzenia referendum narodowego w sprawie wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu.

Ruch Obywatelski JOW, któremu liderują prof. Jerzy Przystawa, prof. Andrzej Czachor i inni wybitni intelektualiści, od 18 lat toczy samotną walkę o ordynację wyborczą z jednomandatowymi okręgami wyborczymi do Sejmu RP. Ruch organizuje konferencje, w tym także międzynarodowe, manifestacje uliczne (Marsze na Warszawę), wydaje książki i czasopisma, on też wypracował cały aparat pojęciowy (włącznie z samą nazwą i skrótem JOW), przygotował projekty aktów prawnych, opublikował mnóstwo artykułów prasowych, polemik, listów. To dzięki niemu sprawa ordynacji JOW weszła do języka debaty publicznej, stała się przedmiotem obietnic wyborczych, partyjnych i międzypartyjnych rozliczeń. Dzięki zaangażowaniu Ruchu zdecydowano się wreszcie na wprowadzenie JOW w wyborach do Senatu oraz wyborach samorządowych do rad gmin i miast, z wyjątkiem miast na prawach powiatu. Niezmiennym celem Ruchu jest jednak ordynacja jednomandatowa w najważniejszych wyborach – do Sejmu. To one są sercem systemu politycznego i w głównej mierze warunkują jakość demokracji przedstawicielskiej w państwie.

Koszalin jest zaliczany do jednego z trzech najsilniejszych ośrodków Ruchu JOW w Polsce. Najbardziej znani liderzy Ruchu to Stefan Romecki, Tadeusz Wołyniec i Tadeusz Rębisz. Od wielu lat Koszalinianie uczestniczą w „Marszach na Warszawę”. (kw)

Spotkanie w Koszalinie. Od lewej: Stefan Romecki, prof. Andrzej Czachor, Tadeusz Wołyniec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.