Polityka

Mapy wydatków polskich miast – na co idą nasze pieniądze?

Fidel CastroWiększość Polaków nie śledzi tego jak samorządy wydają pieniądze podatników. Zainicjowany przez marszałka Stanisława Tyszkę projekt map wydatków miast ma im to ułatwić. Na stronie mapywydatków.pl będą prezentowane w czytelny graficzny sposób wydatki poszczególnych polskich miast. Jako pierwszy krok ku przejrzystości i jawności finansów samorządu terytorialnego przedstawiamy mapę wydatków Warszawy. W ten sposób każdy mieszkaniec stolicy będzie mógł z łatwością zapoznać się ze strukturą wydatków budżetu swojego miasta. Kontrola społeczna jest jedynym skutecznym hamulcem ciągłego rozrostu kosztów administracji.

Dostęp do informacji publicznej na temat wydatków samorządowych jest w Polsce utrudniony. Takie dane są zazwyczaj prezentowane na wysokim poziomie ogólności, natomiast wszelkie szczegółowe informacje przedstawia się w formie niezrozumiałej dla przeciętnego Obywatela. Polacy nie wiedzą, na co dokładnie wydawane są ich pieniądze, a próby dostępu do takich danych są często ignorowane przez administrację.

Zapraszamy na mapywydatkow.pl

Mapa wydatków Warszawy przygotowana przez zespół kierowany przez wicemarszałka Stanisława Tyszkę ma na celu przybliżenie tej skomplikowanej materii. To pierwsza z serii infografik prezentujących w przejrzysty sposób strukturę wydatków samorządowych na podstawie sprawozdań z wykonania budżetów. Zadaniem mapy jest przedstawienie danych finansowych w sposób czytelny i przystępny, z myślą o ułatwieniu dostępu do informacji Obywatelom.

Mapa wydatków Warszawy powstała dla użytku publicznego i ma mieć charakter informacyjny oraz edukacyjny. Infografiki przekażemy burmistrzom, radnym oraz organizacjom pozarządowym. Egzemplarze map w formie plakatów będziemy udostępniać również do szkołom, gdzie chcielibyśmy by posłużyły jako materiał dydaktyczny, który będzie przyczynkiem do wzbudzenia zainteresowania funkcjonowaniem samorządu wśród młodzieży.

Jak mówi inicjator projektu, wicemarszałek Stanisław Tyszka:

Każda złotówka z pieniędzy podatnika powinna być wydawana w sposób jawny i przejrzysty. Ruch Kukiz’15 powstał po to, żeby patrzeć władzy na ręce.

Mapa wydatków Warszawy jest pierwszym z serii projektów, które mają doprowadzić do zwiększenia przejrzystości i jawności finansów publicznych.

Serwis prasowy Kukiz’15

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.