Ruch JOW

List Otwarty do Państwowej Komisji Wyborczej

referendumMy, niżej podpisani obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, wyrażamy nasze najwyższe oburzenie z powodu treści Wyjaśnienia PKW nr ZKF-833-1/15, dotyczącego zasad prowadzenia kampanii referendalnej, które pojawiło się dzisiaj na stronach internetowych PKW .

Wyjaśnienie to zawiera następujące słowa:

…prowadzenie kampanii referendalnej w taki sposób, że będzie ona zawierała elementy agitacji wyborczej, np. przez rozpowszechnianie w jej ramach treści niezwiązanych ściśle ze sprawami poddanymi pod referendum czy też eksponowanie w tej kampanii wizerunków kandydatów na posłów i senatorów, mogą zostać ocenione jako naruszające wyłączność komitetów wyborczych na prowadzenie kampanii wyborczej, objęte sankcją karną określoną w art. 499 Kodeksu wyborczego. Ocena w tych sprawach nie będzie jednak należała do organów wyborczych, lecz do organów ścigania i sądów.

Wyrażanie woli narodu, do czego mamy konstytucyjne prawo, nie może być krępowane przez przepisy niższej rangi.

Zamykanie nam ust, w jakimkolwiek czasie i z jakiegokolwiek powodu, jest sprzeczne z Artykułem 19 Deklaracji Praw Człowieka ONZ: „Każdy człowiek ma prawo wolności opinii i wyrażania jej; prawo to obejmuje swobodę posiadania niezależnej opinii, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i poglądów wszelkimi środkami, bez względu na granice”.

Szczególnym gniewem napełnia nas próba PKW zastraszenia nas właśnie teraz, kiedy znaleźliśmy się w obliczu historycznej szansy przywrócenia Polakom należnej im podmiotowej roli w państwie, poprzez usunięcie najpoważniejszej wady ustrojowej Polski, jaką jest patologiczna ordynacja wyborcza do Sejmu.

Papież Jan Paweł II, w czasie swojej pierwszej wizyty do Ojczyzny w 1979 r., przypominał nam często słowa z Pisma Świętego: „Nie lękajcie się!”. Nie lękaliśmy się, dzięki czemu rok później stworzyliśmy Solidarność.

Oświadczamy, że dziś też nie lękamy się. Jesteśmy świadomi tego, że nasz naród znalazł się obecnie w momencie konstytucyjnym i że mamy szansę dokonania fundamentalnej reformy ustrojowej poprzez zbudowanie nowego kontraktu społecznego. Ta świadomość wzmacnia naszą determinację. Niezależnie od tego, czy niektórzy z nas wezmą udział w kampanii wyborczej czy nie, wszyscy będziemy równocześnie głośno apelować o oddanie głosu na TAK w odpowiedzi na pierwsze pytanie referendalne: „Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?”.

22 lipca 2015 r.

PODPISY

Wojciech Błasiak
Bogna Bender-Motyka
Piotr Biliński
Tadeusz Browarek
Krzysztof Cena
Stanisław Chęciński
Andrzej Czachor
Jerzy Gieysztor
Kazimierz Helebrandt
Sławomir Janicki
Antoni Kamiński
Tomasz J. Kaźmierski
Andrzej Kostka
Józef Koszelnik
Joanna Maciejewska-Banaszczyk
Karol Maluchnik
Andrzej Młocki
Anna Niedziałkowska
Janusz Otręba
Agnieszka Płecha
Agnieszka Przystawa
Tadeusz Rogowski
Marcin Skubiszewski
Maciej Skwara
Włodzimierz Urbańczak
Remigiusz Zarzycki

Osoby, które chcą dołączyć do sygnatariuszy apelu, proszone są o zgłaszanie swych podpisów do Agnieszki Przystawy: aprzystawa@gmail.com

Jeden komentarz do “List Otwarty do Państwowej Komisji Wyborczej

  • jako współzałożyciel koszalińskiego JOW w pełni popieram i podpisuję się pod ” listem otwartym do PKW ” w tej bulwersującej nasz wszystkich woJOWników sprawie .. z poważaniem Tadeusz Wołyniec

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.