Flesz - Koszalin

Eldorado nad Dzierżęcinką

Cadillac Eldorado Biarritz na koszalińskich numerach rejestracyjnych. Kultowy, luksusowy samochód dwudrzwiowy, symbolizujący amerykański sukces i styl życia. Rodzina Eldorado w różnych odmianach produkowana była od 1953 do 2002 roku przez General Motors. W 1956 roku pojawił się jeszcze bardziej luksusowy model Eldorado Biarritz – od nazwy francuskiej miejscowości nadmorskiej nad Atlantykiem. Jego kolejne wersje pojawiały się w latach następnych.

Spotkany w Koszalinie model Cadillaca Eldorado Biarritz jest późniejszą wersją, jest to prawdopodobnie model 1976 roku, choć wyprodukowany mógł być w latach późniejszych (produkowano go do 1991 roku). El Dorado albo Eldorado, to legendarna kraina w Ameryce Południowej pełna złota. Słowo to pochodzi od skróconego hiszpańskiego określenia „el hombre dorado” czyli „człowiek olśniony złotem”.

Z nazwą nowego modelu, wiąże się pewien polski akcent. Otóż na 50-lecie firmy Cadillac, które przypadało w 1952 roku, postanowiono wypuścić zupełnie nowy model, który miał olśnić Amerykanów. W firmie ogłoszono konkurs na nazwę. Wygrała go Mary-Ann Marini, sekretarka w dziale sprzedaży, która nosiła panieńskie nazwisko Zukosky. Prawdopodobnie była z pochodzenia Polką o nazwisku Żukowska. Na polskie pochodzenie wskazuje też jej inteligencja 😀 Skojarzyła ona 50-lecie istnienia firmy ze złotymi godami (50-lecie małżeństwa), a to z kolei nasunęło jej pomysł nazwania nowego modelu Eldorado. Ciekawostką jest, że model Eldorado przetrwał niemal dokładnie 50 lat! (produkowano go w latach 1953-2002).

Koszaliński model został prawdopodobnie przywieziony z Niemiec (D na klapie bagażnika), jest zarejestrowany jako pojazd zabytkowy (tablice rejestracyjne). Jest już nieco nadgryziony przez ząb czasu 😀 ale i tak prezentuje się wspaniale. Można podziwiać piękną linię tego samochodu, za co właścicielowi (niestety, nie wiemy kto nim jest) należy się podziękowanie. Kiedyś było takie powiedzenie, że nie ma nic piękniejszego niż widok konia w galopie, okrętu pod żaglami i kobiety w tańcu, można je jeszcze uzupełnić o Cadillaca Eldorado Biarritz na szosie. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.