FleszFlesz - Koszalin

Akt wandalizmu przy kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie

W nocy z 31 marca na 1 kwietnia zdewastowano kapliczkę z figurą Matki Bożej stojącą przy kościele Ducha Świętego w Koszalinie. Figurę przywiózł z Dachau były więzień obozu koncentracyjnego, przekazując ją zmarłemu niedawno na koronawirusa ks. Kazimierzowi Bednarskiemu, budowniczemu parafii i pierwszemu proboszczowi. Kaplice zaprojektował i zrealizował zmarły w 2018 roku artysta rzeźbiarz Zygmunt Wujek. Ze względu na charakter miała szczególne znaczenie dla parafian i mieszkańców Koszalina, nie tylko jako miejsce kultu religijnego, ale także pamięci narodowej. Kościół Ducha Świętego ze względu na ilość zgromadzonych dowodów walki i męczeństwa, pełni rolę nieformalnego sanktuarium narodowego w Koszalinie.

„Prosimy o modlitwę̨ za sprawców tego zdarzenia, którzy oprócz zniszczenia kapliczki, połamali także drzewce flag narodowych zawieszonych przy Szkole Katolickiej i wybili szyby w parafialnych witrynach” – napisał proboszcz parafii Paweł Wojtalewicz, zapowiadając jednocześnie możliwie najszybszą naprawę szkód.

Niemiecki obóz koncentracyjny w Dachau początkowo przeznaczony był dla opozycji antyhitlerowskiej w Rzeszy, z czasem jednak stał się miejscem dla innych „elementów niepożądanych” m.in. Żydów, Romów i homoseksualistów. Po wybuchu wojny trafiła do niego grupa aresztowanych w wyniku akcji „Sonderaktion Krakau” 43 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich (katolickich, protestanckich i prawosławnych). Wedle szacunków Kościoła katolickiego, ok. 3 tys. (w tym 1773 z Polski) zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich zostało zesłanych do Dachau.

Zdjęcia: Strona parafii Ducha Świętego – Facebook

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.