FleszFlesz - RegionLatest

Sztuczne wyspy na Zalewie Szczecińskim

Na Zalewie Szczecińskim powstają dwie sztuczne wyspy z urobku wydobytego z dna podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m. Wyspy powstają na wysokości 22 i 28 km toru licząc od Świnoujścia. Jedna wyspa ma około 270 hektarów powierzchni, druga będzie o połowę mniejsza.

Wyspa W22 o pojemności ok. 13 mln m3 będzie wyspą środowiskową, pomyślaną jako rekompensata dla zwierząt. Druga wyspa W28 o pojemności 17,5 mln m3 (z rezerwą na 7,5 mln m3) posłuży jako czynne pole refulacyjne do prac związanych z utrzymaniem toru na najbliższe 20 lat i dłużej.

W konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej wyłoniono nazwy wysp. Wyspa W22 będzie nazywać się Brysna (od połączenia słów „Bryza” i „Sny”), a W28 otrzyma nazwę Śmięcka (od uroczyska i nieistniejącej osady na wschodnim brzegu Zalewu – Śmięckiej Kępy).

Pogłębianie toru wodnego Szczecin–Świnoujście do 12,5 m głębokości na odcinku 62 kilometrów umożliwi wpływanie do portu w Szczecinie statków o większym zanurzeniu – z około 9 m obecnie do 11 m. Zakończenie prac pogłębiarskich przewidziano na przełom sierpnia i września 2021.

W ramach inwestycji wykonywana jest także obrotnica dla statków, która będzie miała 362 m średnicy (obecnie 280 m), co w połączeniu z głębszym torem wodnym umożliwi wpływanie do portu w Szczecinie nawet dwa razy większych jednostek niż obecnie. Trwa również budowa umocnień brzegowych. Cała inwestycja ma być gotowa w 2022 roku. (tr)

————-

Mapka: Koszalin7.pl.

Foto: Urząd Morski/ TT

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.