Patriotyzm

Odwołać dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

Odwołania Piotra Cywińskiego z funkcji dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau domagają się uczestnicy ogólnopolskiej akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, wśród nich Komitet Obywatelski Miasta Koszalina oraz koszaliński oddział Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. Michał Tyrpa, inicjator i pomysłodawca akcji, prezes Fundacji „Paradis Judaeorum”, poinformował uczestników, że Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, sprzeciwił sie wydaniu okolicznościowej monety upamiętniającej rotmistrza Witolda Pileckiego, a wcześniej odmówił poparcia idei ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który miał przypadać w dzień śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Michał Tyrpa rozpoczął obywatelską akcję „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”) dwa lata temu, od początku nadając jej ogromny rozmach i dynamikę. Akcja, oprócz celów zasadniczych – ukazanie światu jednego z największych bohaterów ludzkości, rotmistrza Witolda Pileckiego, pokazuje również, jak ogromne możliwości tkwią w społeczeństwie obywatelskim, jeśli tylko potrafi się zorganizować i skoncentrować na głównym celu. Dokładniej, są trzy cele akcji: (1) upowszechnienie tzw. „Raportu Witolda” z 1945 roku; (2) lobbing na rzecz superprodukcji filmowej opowiadającej losy „Ochotnika do Auschwitz”; (3) ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Wśród instytucjonalnych uczestników akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, znajdują się między innymi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznik Praw Obywatelskich, Muzeum Historii Polski, Muzeum Armii Krajowej, miasta i gminy, kuratoria oświaty, uczelnie wyższe, akademie wojskowe, związki i organizacje kombatanckie, organizacje społeczne, media – razem około 120 instytucji, organizacji, związków i stowarzyszeń, nie licząc ogromnej rzeszy osób prywatnych sympatyzujących z ideą akcji.

Wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pana Bogdana Zdrojewskiego, podpisali: w imieniu Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina – Stefan Romecki, w imieniu koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Tadeusz Wołyniec. Poniżej treść wniosku.

Szanowny Panie Ministrze

Komitet Obywatelski Miasta Koszalina, jako instytucjonalny uczestnik społecznej akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu” oraz Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Oddział w Koszalinie,

popierają wniosek pana Michała Tyrpy o usunięcie Piotra M. A. Cywińskiego ze stanowiska dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

W pełni solidaryzujemy się z panem Michałem Tyrpą i podzielamy stanowisko zawarte w jego piśmie do Pana Ministra. Nie potrafimy zrozumieć, dlaczego dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, najpierw odmówił poparcia idei ustanowienia Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, który miał przypadać w dzień śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, a później sprzeciwił się emisji okolicznościowej monety z wizerunkiem rotmistrza. Nie możemy uwierzyć w to, że dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, nie wie, kim był rotmistrz Witold Pilecki – dobrowolny więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz, organizator ruchu oporu w obozie, autor pierwszych na świecie raportów o Holokauście. Wyjaśnienia dyrektora nie przekonują nas, uznajemy racje pana Michała Tyrpy, ponieważ bezinteresownym czynem, a nie zapłatą, udowodnił wielkie przywiązanie do wartości narodowych i patriotycznych. To on zainicjował i prowadzi z wielkim poświęceniem i determinacją, wyjątkową w Polsce i Europie, zakrojoną na wielką skalę, obywatelską akcję upamiętnienia bohatera walki z dwoma totalitaryzmami.

Nasz wniosek kierujemy do Ministra Kultury z Koszalina, miasta, w którym zręby polskiej kultury kładła od 1945 roku Maria Pilecka, rodzona siostra rotmistrza Witolda Pileckiego, organizując bibliotekarstwo i ocalając niemieckie księgozbiory, bezmyślnie wówczas niszczone i rozkradane przez szabrowników, a przechowywane dziś w Bibliotece Narodowej w Warszawie i Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Z Koszalinem związała się na resztę życia i tutaj zmarła w 1991 roku, doczekawszy się polskiej wolności.

Szanowny Panie Ministrze

Polska opinia publiczna zasypywana jest od pewnego czasu szokującymi informacjami, które napawają nas coraz większym niepokojem i skłaniają do postawienia pytań o wywiązywanie się Państwa z obowiązku obrony polskich interesów narodowych. Oto przy okazji kradzieży napisu „Arbeit macht frei” z obozu w Auschwitz-Birkenau dowiadujemy się, że Muzeum utrzymywane jest z pieniędzy polskich podatników, a nie niemieckich. Dopiero po kradzieży tablicy, władze niemieckie łaskawie postanawiają zrobić „zrzutkę” na prace związane z lepszym zabezpieczeniem Muzeum. Innym razem czytamy w prasie, że adresatem roszczeń właścicieli, których III Rzesza wywłaszczyła pod budowę obozu Auschwitz-Birkenau, jest skarb polski, a nie skarb niemiecki. Do częstych „pomyłek” prasy niemieckiej w sprawie „polskich obozów koncentracyjnych” zdążono już nas przyzwyczaić.

Szanowny Panie Ministrze

Pragniemy zwrócić uwagę, że te wszystkie uwłaczające naszej godności narodowej fakty, spotykają się z bardzo słabym przeciwdziałaniem organów Państwa Polskiego. Chcemy wierzyć, że tym razem będzie inaczej.

Z wyrazami szacunku

Stefan Romecki, radny miasta Koszalina, wiceprzewodniczący Komitetu Obywatelskiego Miasta Koszalina, odznaczony „Orderem Uśmiechu” za działalność społeczną na rzecz dzieci z rodzin niezamożnych.

(podpis)

Tadeusz Wołyniec, przewodniczący koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 12 października 2001 roku wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” za podziemną działalność wydawniczą oraz wspieranie wolnego słowa i prasy.

(podpis)

3 komentarze do “Odwołać dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.