FleszFlesz - Region

Rzeki pomorskie same wpadają do Bałtyku

Zdecydowana większość rzek Polski należy do dwóch działów wodnych – Wisły i Odry. Oznacza to, że wszystkie polskie rzeki bezpośrednio lub pośrednio muszą przekazać swoje wody tym dwóm królowym rzek, a dopiero one przetoczą je do Morza Bałtyckiego. Wyjątkiem są rzeki na Pomorzu, które nie potrzebują pośredników, żeby spotkać się z polskim Bałtykiem.

Autorem załączonych grafik komputerowych jest geoinformatyk Robert Szucs, specjalizujący się w wykonywaniu map świata, kontynentów i krajów ukazujących „naocznie” zjawiska przyrodnicze. „Swoimi kolorowymi mapami Robert Szucs pokazuje, że czasami można wyświadczyć nauce przysługę, stosując nienaukowe podejście”- pisze południowoniemiecki „Süddeutsche Zeitung”, zamieszczając wiele pięknych grafik.

Robert Szucs studiował geografię w Szeged, trzecim co do wielkości mieście na Węgrzech. Po studiach pracował w Wielkiej Brytanii. Jednak Szucs nie chciał niczego bardziej niż zobaczyć świat. Dziś słynie na całym świecie ze swoich pięknych kolorowych map, na których można zobaczyć rzeki, lasy, gęstość zaludnienia lub profile wzniesień.

Jedna z tych map ukazuje rzeki Europy wraz z dopływami (działy wód), inna pokazuje rzeki Polski. Zauważamy natychmiast, że jest coś, co wyraźnie odróżnia rzeki Pomorza od pozostałych rzek w Polsce.

Nasz kraj zdominowany jest przez dwa wielkie działy wód: Wisły (kolor zielony) i Odry (fioletowy). Na obrzeżach Polski na niewielkim obszarze występują tereny z rzekami wpadającymi do innych wododziałów.

Na północnym-wschodzie, w okolicach Warmii i Mazur rzeki są dopływami Pregoły (m.in. rzeka Łyna przepływająca przez Olsztyn) oraz Niemna (np. rzeka Czarna Hańcza przepływająca przez Suwałki). Pregoła i Niemen toczą swe wody do Morza Bałtyckiego.

Na południowej granicy Polski znajdują się niewielkie enklawy stanowiące dorzecza: Dniestru i Dunaju (wpadają do Morza Czarnego) oraz Łaby (wpada do Morza Północnego).

Najciekawsze są oczywiście rzeki Przymorza, obejmujące rzeki wpadające do Zalewu Wiślanego (Pasłęka, Elbląg) oraz te, które bezpośrednio wpadają do Morza Bałtyckiego.

Pomorze jest regionem najbardziej zróżnicowanym pod względem rzek. Większość z nich płynie na północ, do morza, ale część – Drawa, Gwda i Brda – na południe, przy czym Drawa i Gwda wpadają do Noteci (dopływ Odry), a Brda do Wisły. Wszystkie trzy rzeki mają źródła na Pomorzu Środkowym – Drawa w gminie Połczyn Zdrój, Gwda wypływa z jeziora Wierzchowo w gminie Szczecinek, a Brda rozpoczyna swą wędrówkę z Pojezierza Bytowskiego.

Najpiękniej prezentują się na mapie rzeki Pomorza wpadające bezpośrednio do Bałtyku, tworząc kolorowy szereg rzek, jakby przecinających krainę pomorska na kromki chleba. Patrząc od zachodu łatwo rozpoznać duże rzeki pomorskie: Regę, Parsętę z dopływem Radwi, Wieprzę z dopływem Grabowej, Słupię, Łupawę, Łebę i Redę. Dostrzec można także mniejsze rzeki, np. Dzierżęcinkę, płynącą przez Koszalin, zaznaczoną błękitną linią.

Okazuje się, że Pomorze jest także pod tym względem wyjątkowe. (tr)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.