Państwo

Protest ubezwłasnowolnionych

BreżniewPodobno Leonid Breżniew, udzielając w swoim czasie wywiadu zachodniemu dziennikarzowi stwierdził, że mimo wysokiej oceny demokracji w zachodnim stylu nie zostanie ona wprowadzona w ZSRR, ponieważ posiada zasadniczą wadę, polegającą na tym, że nigdy nie wiadomo, kto zostanie wybrany do władz. Wypowiedź ta, jeśli jest prawdziwa, urzeka swą trafnością i prostotą… Demokracja z natury rzeczy wprowadza element niepewności, którego można jednak „uniknąć”, stosując ordynację proporcjonalną. Taką jaka obowiązuje obecnie w Polsce.

Demokracja obywatelska polega na swobodnym wyborze przez społeczeństwo swoich władz publicznych. W tym celu społeczeństwo obywatelskie posługuje się ordynacją wyborczą, zapewniającą wolne wybory swoich przedstawicieli do parlamentu. Wolność wyborów do najwyższego organu władzy państwowej daje się opisać przy pomocy zasady "każdy wybiera każdego", ponieważ każdy obywatel może wybrać każdego obywatela, który zdecyduje się kandydować, z uwzględnieniem pewnych ograniczeń formalnych, takich jak okręg wyborczy, wiek czy niekaralność. Wolne wybory zapewnia większościowa ordynacja wyborcza, która umożliwia wyłonienie w jednomandatowych okręgach wyborczych, o stosunkowo niewielkiej liczbie mieszkańców (zwykle poniżej 100 tys.), dobrze znanych wyborcom swoich przedstawicieli spośród kandydatów zgłaszanych praktycznie bez ograniczeń przez obywateli, organizacje społeczne czy partie polityczne. Opisane w wielkim skrócie wolne wybory posłów na podstawie ordynacji większościowej nie występują w naszym kraju, a także nie są szeroko znane polskiemu społeczeństwu.

PROTEST UBEZWŁASNOWOLNIONYCH – cały artykuł

Wykład dr. Marka Zagajewskiego wygłoszony podczas konferencji Ruchu Obywatelskiego JOW w Suchej Beskidzkiej (5-6 marca 2010) – „Poseł z każdego powiatu – propozycje i perspektywy reformy prawa wyborczego”.

Dr Marek ZAGAJEWSKI pracuje w Zakładzie Filozofii Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Szczecińskiego, wykłada również na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Jeden komentarz do “Protest ubezwłasnowolnionych

  • no prosze jakie caluski,przywodcow narodow,taki pocalunek smierci,pewnie przewidzieli upadek komunizmu

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.