Koszalinianin Krzysztof Majka doktorem honoris causa koreańskiego uniwersytetu

K. MajkaWładze południowokoreańskiego Uniwersytetu Keimyung (Keimyung University) przyznały stopień „Doctor of Laws, Honoris Causa”, ambasadorowi Polski w tym kraju, Krzysztofowi Majce. Koszalinian otrzymał tytuł w uznaniu zasług na polu nauki, kultury, polityki i ekonomii oraz budowania przyjacielskich relacji między Polską a Republiką Korei.

Keimyung University jest jednym z czołowych koreańskich uniwersytetów. Kształci się na nim 25 000 studentów w 19 koledżach oferujących 99 specjalizacji. Ceremonia nadania stopnia odbyła się 17 kwietnia br. w Edward Adams Hall w Daegu. Miała bardzo uroczysty przebieg i zgromadziła kilkaset osób, w tym licznych przedstawicieli mediów. Tematyka wykładu ambasadora Krzysztofa Majki dotyczyła polskiej drogi do wolności, problemów kształtowania się administracji publicznej w okresie przemian oraz relacji polsko-koreańskich.

Przemówienie gratulacyjne wygłosił dziekan korpusu dyplomatycznego w Seulu H.E. Dato Haji Harun Ismail, ambasador Brunei w Republice Korei. Na zakończenie uroczystości krótki koncert dali artyści koreańscy. Jednym z nich był prof. Lim Dong-Min – laureat III miejsca konkursu Chopinowskiego w 2005 r.

Tego samego dnia, ambasador K. Majka dokonał wraz z małżonką Zofią uroczystego otwarcia, przygotowanej wysiłkiem ambasady RP, wystawy malarskiej koszalińskich artystów Zbigniewa Murzyna i Krzysztof Rapsy w Galerii Gukje Art Museum w Daegu. Wystawa została przyjęta z dużym zainteresowaniem przez zwiedzających i media.

Doctor honoris causa, z łaciny „doktor dla zaszczytu” – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Krzysztof MAJKA, koszalinianin, reprezentuje Polskę w Republice Korei (Korea Południowa), wcześniej był ambasadorem Polski w Indiach (akredytowanym lub obserwatorem również w Bhutanie, Nepalu, Sri Lance, Bangladeszu oraz na Malediwach). W Korei stał się nie tylko ambasadorem państwa polskiego, ale także wyjątkowym ambasadorem polskiej kultury.

Koreańczycy są zakochani w polskiej kulturze, przede wszystkim w Chopinie, ale też malarstwie i rzeźbie. Ambasador Krzysztof Majka stara się, żeby w Seulu gościło jak najwięcej artystów z Polski, również z Koszalina. Niedawno sukces odniósł tam koszaliński malarz awangardowy Krzysztof Rećko-Rapsa.

Polska kultura w Korei jest żywa i obecna. Na Uniwersytecie Hankuk w Seulu (Hankuk University of Foreign Studies) istnieje od 1987 roku Wydział Języka Polskiego,jedyny w Korei Południowej. W innym wielkim mieście Korei, w Daegu, na tamtejszej uczelni muzycznej – właśnie tej, która nadała ambasadorowi tytuł honorowy – Uniwersytecie Keimyung, odbywa się Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina rejonu Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific International F. Chopin Piano Competition). Pierwszy, przy współudziale Ambasady RP w Seulu odbył się w 2009 roku, drugi w 2012 roku. W koncercie finałowym tego drugiego konkursu uczestniczyła pierwsza dama RP Anna Komorowska. W Jury zasiedli wybitni pianiści i pedagodzy, m.in. zwycięzca warszawskiego Konkursu Chopinowskiego Dang Thai Son (Wietnamczyk mieszkający w Kanadzie), a z Polski Katarzyna Popowa-Zydroń i Piotr Paleczny.

{gallery}anno/2014/14_04_21_seul{/gallery}

3 myśli na temat “Koszalinianin Krzysztof Majka doktorem honoris causa koreańskiego uniwersytetu

  • 22 kwietnia 2014 o 07:25
    Permalink

    Rzadkie to chwile, gdy możemy czuć się dumni ze współcześnie żyjących Koszalinian. Gratulacje!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.