Wydarzenia

Koszalinianin Krzysztof Majka doktorem honoris causa koreańskiego uniwersytetu

K. MajkaWładze południowokoreańskiego Uniwersytetu Keimyung (Keimyung University) przyznały stopień „Doctor of Laws, Honoris Causa”, ambasadorowi Polski w tym kraju, Krzysztofowi Majce. Koszalinian otrzymał tytuł w uznaniu zasług na polu nauki, kultury, polityki i ekonomii oraz budowania przyjacielskich relacji między Polską a Republiką Korei.

Keimyung University jest jednym z czołowych koreańskich uniwersytetów. Kształci się na nim 25 000 studentów w 19 koledżach oferujących 99 specjalizacji. Ceremonia nadania stopnia odbyła się 17 kwietnia br. w Edward Adams Hall w Daegu. Miała bardzo uroczysty przebieg i zgromadziła kilkaset osób, w tym licznych przedstawicieli mediów. Tematyka wykładu ambasadora Krzysztofa Majki dotyczyła polskiej drogi do wolności, problemów kształtowania się administracji publicznej w okresie przemian oraz relacji polsko-koreańskich.

Przemówienie gratulacyjne wygłosił dziekan korpusu dyplomatycznego w Seulu H.E. Dato Haji Harun Ismail, ambasador Brunei w Republice Korei. Na zakończenie uroczystości krótki koncert dali artyści koreańscy. Jednym z nich był prof. Lim Dong-Min – laureat III miejsca konkursu Chopinowskiego w 2005 r.

Tego samego dnia, ambasador K. Majka dokonał wraz z małżonką Zofią uroczystego otwarcia, przygotowanej wysiłkiem ambasady RP, wystawy malarskiej koszalińskich artystów Zbigniewa Murzyna i Krzysztof Rapsy w Galerii Gukje Art Museum w Daegu. Wystawa została przyjęta z dużym zainteresowaniem przez zwiedzających i media.

Doctor honoris causa, z łaciny „doktor dla zaszczytu” – akademicki tytuł honorowy nadawany przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury.

Krzysztof MAJKA, koszalinianin, reprezentuje Polskę w Republice Korei (Korea Południowa), wcześniej był ambasadorem Polski w Indiach (akredytowanym lub obserwatorem również w Bhutanie, Nepalu, Sri Lance, Bangladeszu oraz na Malediwach). W Korei stał się nie tylko ambasadorem państwa polskiego, ale także wyjątkowym ambasadorem polskiej kultury.

Koreańczycy są zakochani w polskiej kulturze, przede wszystkim w Chopinie, ale też malarstwie i rzeźbie. Ambasador Krzysztof Majka stara się, żeby w Seulu gościło jak najwięcej artystów z Polski, również z Koszalina. Niedawno sukces odniósł tam koszaliński malarz awangardowy Krzysztof Rećko-Rapsa.

Polska kultura w Korei jest żywa i obecna. Na Uniwersytecie Hankuk w Seulu (Hankuk University of Foreign Studies) istnieje od 1987 roku Wydział Języka Polskiego,jedyny w Korei Południowej. W innym wielkim mieście Korei, w Daegu, na tamtejszej uczelni muzycznej – właśnie tej, która nadała ambasadorowi tytuł honorowy – Uniwersytecie Keimyung, odbywa się Konkurs Pianistyczny im. F. Chopina rejonu Azji i Pacyfiku (Asia-Pacific International F. Chopin Piano Competition). Pierwszy, przy współudziale Ambasady RP w Seulu odbył się w 2009 roku, drugi w 2012 roku. W koncercie finałowym tego drugiego konkursu uczestniczyła pierwsza dama RP Anna Komorowska. W Jury zasiedli wybitni pianiści i pedagodzy, m.in. zwycięzca warszawskiego Konkursu Chopinowskiego Dang Thai Son (Wietnamczyk mieszkający w Kanadzie), a z Polski Katarzyna Popowa-Zydroń i Piotr Paleczny.

{gallery}anno/2014/14_04_21_seul{/gallery}

3 komentarze do “Koszalinianin Krzysztof Majka doktorem honoris causa koreańskiego uniwersytetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.