Jan Paweł II w Koszalinie – homilia, przemówienia, rozważania

Od Koszalina rozpoczął Jan Paweł II w 1991 roku czwartą podróż do Polski, ale pierwszą do Polski nowej, do – jak sam to określił – „suwerennego narodu i społeczeństwa”. Hasło pielgrzymki „Bogu dziękujcie, Ducha nie gaście”, wyrażało wszystko, co papież chciał przekazać Polakom u progu niepodległości  i pierwszych kroków na drodze do demokracji – radość z odzyskanej wolności, ale także niepokój o przyszłość, o sposób jej zagospodarowania.

Zbiór papieskich wypowiedzi zawiera dziesięć tekstów, bez których znajomości nie można w pełni zrozumieć sensu papieskiej obecności w Polsce i w Koszalinie w 1991 roku. Podczas trwającego dobę pobytu w Koszalinie, Jan Paweł II wygłosił jedną homilię, niezwykle ważną, omawiającą Dekalog Dziesięć Przykazań Bożych, który – przyjęty przez chrześcijaństwo – jest fundamentem etycznym cywilizacji zachodniej.

Papież wygłosił również trzy przemówienia – powitalne na lotnisku, podczas ceremonii poświęcenia budynku seminarium duchownego oraz na lotnisku w Zegrzu podczas spotkania z Wojskiem Polskim. Oprócz wypowiedzi oficjalnych, niezwykłą wartość mają także rozważania papieskie, podejmowane zwykle już po zakończeniu sakralnej części spotkania – końcowe pozdrowienie zgromadzonych na Mszy świętej przy kościele Ducha Świętego oraz rozważanie po zakończeniu modlitwy różańcowej w koszalińskiej katedrze.

Zbiór zawiera również wystąpienia innych osobistości – wygłoszone na lotnisku w Koszalinie-Zegrzu przemówienia powitalne Lecha Wałęsy oraz kardynała Józefa Glempa, powitanie Jana Pawła II przez biskupa Ignacego Jeża podczas Mszy świętej przy kościele Ducha Świętego, a także przemówienie biskupa polowego Wojska Polskiego Sławoja L. Głódzia na spotkaniu z Wojskiem Polskim.

 

JAN PAWEŁ II W KOSZALINIE – HOMILIE, PRZEMÓWIENIA, ROZWAŻANIA <—> czytaj cały artykuł

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.