Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim

DemonstracjaDzięki uprzejmości pana Mariana Wronierskiego, koszalinianina mieszkającego obecnie w Warszawie, możemy zaprezentować kilka zdjęć z wczorajszej (niedziela, 9 maja) manifestacji przed Pałacem Prezydenckim. Kilka tysięcy zgromadzonych osób domagało się od premiera powołania międzynarodowej komisji, która zbadałyby przyczyny wypadku lotniczego pod Smoleńskiem, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią oraz 94 osób, w tym pełniących najważniejsze funkcje w państwie.

Demonstracja„Ze względu na wyjątkową wagę dla Polski katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński, i osoby kierujące najważniejszymi Instytucjami Państwa Polskiego, i ponieważ miało to miejsce nie w Polsce, lecz na terenie innego państwa – zwracam się do Pana, Panie Premierze, o powołanie niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy” – napisano w liście.

DemonstracjaZaznaczono w nim również, że „wnioski takiej Komisji, z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii”. Pod listem podpisał się przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej prof. dr hab. Jacek Trznadel.

DemonstracjaDemonstracje organizował „Ruch 10-tego Kwietnia”. Przygotowano m.in. plansze z fotografiami z uroczystości żałobnych w Warszawie w dniach 11-17 kwietnia. Przed nimi stanął krzyż i zdjęcie pary prezydenckiej. Zgromadzeni śpiewali hymn narodowy, pieśni patriotyczne i kościelne, modlili się. Ruch 10 Kwietnia – jak napisano na jego stronie internetowej – powstał w kręgu organizacji społecznych, które pragną uczcić pamięć ofiar tragedii smoleńskiej i wyrażają zaniepokojenie biernością polskich władz w wyjaśnianiu okoliczności katastrofy. Jego inicjatorami są: Kobiety dla Rzeczpospolitej, Fundacja Republikańska, Instytut Jagielloński, Ośrodek Myśli Politycznej, Teologia Polityczna, Portal Kresy.pl, Fundacja Ius et Lex, Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska. (kw)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.