Społeczeństwo

Demonstracja przed Pałacem Prezydenckim

Dzięki uprzejmości pana Mariana Wronierskiego, koszalinianina mieszkającego obecnie w Warszawie, możemy zaprezentować kilka zdjęć z wczorajszej (niedziela, 9 maja) manifestacji przed Pałacem Prezydenckim. Kilka tysięcy zgromadzonych osób domagało się od premiera powołania międzynarodowej komisji, która zbadałyby przyczyny wypadku lotniczego pod Smoleńskiem, w którym zginął prezydent Lech Kaczyński z żoną Marią oraz 94 osób, w tym pełniących najważniejsze funkcje w państwie.

Demonstracja

„Ze względu na wyjątkową wagę dla Polski katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w dniu 10 kwietnia 2010 roku, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej, Lech Kaczyński, i osoby kierujące najważniejszymi Instytucjami Państwa Polskiego, i ponieważ miało to miejsce nie w Polsce, lecz na terenie innego państwa – zwracam się do Pana, Panie Premierze, o powołanie niezależnej, Międzynarodowej Komisji Technicznej dla zbadania przyczyn katastrofy” – napisano w liście.

Demonstracja

Zaznaczono w nim również, że „wnioski takiej Komisji, z udziałem najlepszych światowych ekspertów, miałyby podstawowe znaczenie dla opinii publicznej i dla historii”. Pod listem podpisał się przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej prof. dr hab. Jacek Trznadel.

Demonstracja

Demonstracje organizował „Ruch 10-tego Kwietnia”. Przygotowano m.in. plansze z fotografiami z uroczystości żałobnych w Warszawie w dniach 11-17 kwietnia. Przed nimi stanął krzyż i zdjęcie pary prezydenckiej. Zgromadzeni śpiewali hymn narodowy, pieśni patriotyczne i kościelne, modlili się. Ruch 10 Kwietnia – jak napisano na jego stronie internetowej – powstał w kręgu organizacji społecznych, które pragną uczcić pamięć ofiar tragedii smoleńskiej i wyrażają zaniepokojenie biernością polskich władz w wyjaśnianiu okoliczności katastrofy. Jego inicjatorami są: Kobiety dla Rzeczpospolitej, Fundacja Republikańska, Instytut Jagielloński, Ośrodek Myśli Politycznej, Teologia Polityczna, Portal Kresy.pl, Fundacja Ius et Lex, Fundacja Odpowiedzialność Obywatelska. (kw)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.