Cywilizacja łacińska

Zakleszcz mega-neo-totalitarny

Kiedy rzeczywistość kuleje, jak w Polsce od zawsze, to wytwarza się taka nić porozumienia między My i ONI: my wiemy, że oni nie realizują swoich zadań i w rzeczywistości nas skubią, ale zostawmy to, dobrze że mamy swoje mikro-nisze – oni zaś wiedzą, ze my nie wszystko robimy jakby należało, ale jesteśmy im przydatni, więc stosują margines tolerancji. Tak jest w pracy, na ulicy, wszędzie, gdzie występują relacje MY-ONI. Ale bywa, że „z głodu” uruchamiany jest alert (np. dziura budżetowa każe wszystkim szukać oszczędności i dodatkowego haraczu, albo zbliża się kontrola czy jakaś inna poruta jest): wtedy ONI stają się formalistami, przestają tolerować nasze „coś po swojemu”. Nie mamy wyjścia, rzeczywiście „naciągamy”. Jeśli się nie podporządkujemy – stracimy na tym. Z drugiej strony moglibyśmy tak samo potraktować ONI-ych, wszak tam też nie wszystko jest w porządku. Ale wtedy zostaniemy „przećwiczeni”, może nawet „oddaleni”, pozbawieni mikro-stabilizacji – i nikt się ze strachu za nami nie ujmie.

 

ZAKLESZCZ MEGA-NEO-TOTALITARNY – cały artykuł

 

2 komentarze do “Zakleszcz mega-neo-totalitarny

  • Doskonała diagnoza. Przez chwilę zastanawiałem się, dlaczego artykuł został umieszczony w dziale „cywilizacja” , ale szybko zrozumiałem o co chodzi. Autor opisuje dwa światy i choć nie czyni tego na poziomie cywilizacyjnym, w zasadzie opisuje zwycięstwo w Polsce obcej cywilizacji. Ustrój polityczny, społeczny, gospodarczy, to w zasadzie – jakby powiedział prof. Koneczny – biznantynizm z domieszką turańszczyzny. Polska wciśnięta między bizantyńsko-turański Wschód a bizantyńskie Niemcy, musi w końcu ulec.

    Odpowiedz
  • Zwycięstwo cwaniactwa, kombinatorstwa, kłamstwa, manipulacji, chamstwa, nieuczciwości, tchórzostwa, zaprzaństwa, skundlenia w życiu publicznym jest aż zanadto widoczne. Polska przyjęła absolutnie błędny, najgorszy z możliwych, system ustrojowy, a pierwszą przyczyną jest zła ordynacja wyborcza, która wyklucza Polaków jako naród i pozbawia w praktyce biernego prawa wyborczego.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.