KoszalinWydarzenia

Tadeusz Wołyniec w Belwederze

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Tadeusz Wołyniec, znany działacz opozycji demokratycznej z Koszalina. Ceremonia wręczenia orderu odbyła się we wtorek 26 stycznia w Belwederze. W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, odznaczenia wręczał minister Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Tego dnia ordery i odznaczenia otrzymali żołnierze i kombatanci zasłużeni w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, działacze opozycji demokratycznej oraz osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu.

Przypomnijmy, że 13 grudnia na stronie internetowej Prezydenta RP ukazał się komunikat o odznaczeniach nadanych podczas uroczystości “Polski marsz do wolności”, która odbyła się w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Wśród odznaczonych, chociaż nieobecnych na uroczystości, wymieniono Elżbietę Potrykus i Tadeusza Wołyńca, działaczy opozycji demokratycznej w Koszalina oraz Janinę Stawisińską, matkę Janka Stawisińskiego, koszalinianina zabitego podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Poinformowano wówczas, że osoby nieobecne odbiorą odznaczenia w późniejszym terminie. Wkrótce napłynęło z Belwederu zaproszenie dla Tadeusza Wołyńca i prawdopodobnie również Elżbiety Potrykus oraz Janiny Stawisińskiej, wiadomo jednak, że te dwie panie nie uczestniczyły w ceremonii w Belwederze.

Informację o odznaczeniach zatytułowaliśmy wówczas „Pamięć przywrócona”, były one bowiem dużym zaskoczeniem i oznaczały przywrócenie zbiorowej pamięci dwóch wybitnych postaci koszalińskiej opozycji, dotąd zapomnianych lub zmarginalizowanych. Elżbieta Potrykus, działaczka opozycyjna z Koszalina, otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, “za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. Tadeusz Wołyniec otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z identycznym uzasadnieniem. Złoty Krzyż Zasługi przyznano Janinie Stawisińskiej. Odznaczono również innych działaczy opozycji z obszaru działania koszalińskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Jerzego Leoniaka ze Szczecinka, Pawła Barańskiego z Darłowa i Walentego Rystoka z Wałcza (otrzymali Złote Krzyże Zasługi).

Tadeuszowi Wołyńcowi, naszemu Przyjacielowi i Koledze, serdecznie gratulujemy tego ogromnego, w pełni zasłużonego zaszczytu. (kw)

Tadeusz WOŁYNIEC, ur. 1957 r. z zawodu mechanik-spawacz. Członek Solidarności od 1980 r. Współorganizował podziemne struktury koszalińskiej Solidarności. Organizator manifestacji związkowych, kolporter i wydawca niezależnej prasy. Od 1987 r. wiceprzewodniczący Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pomorza Środkowego Koszalin – Słupsk, a od 1989 r. wiceprzewodniczący Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Koszalin-Słupsk. W latach 1984-1989 wielokrotnie aresztowany i za działalność opozycyjną skazywany przez Sądy i Kolegia ds. Wykroczeń w Koszalinie i Słupsku. Upoważniony w dniu 13 maja 1989 r. przez Lecha Wałęsę do organizowania struktur związkowych w Regionie koszalińskim. Obecnie prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Oddział Koszalin.

4 komentarze do “Tadeusz Wołyniec w Belwederze

  • Następny będzie Orła Białego 😉 Ale dopiero za kilka lat jak już wprowadzimy JOW w Polsce i pozamykamy do pierdla wszystkich aferzystów, złodziei i politycznych kapitalistów, sprzedajnych prawników i reszte bolszewii 🙂

    Odpowiedz
  • Gratuluję panu Wołyńcowi, chociaż uważam ze to bardzo skromne zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Skromne i mocno spóźnione, w Koszalinie mógł powstać obóz patriotyczno-narodowy gdyby nie sprzedawczyki z partii podobno prawej i sprawiedliwej. Teraz jest pozamiatane. Niemniej gratuluję panu Tadeuszowi Wołyńcowi nikt nie zasłużył na odznaczenie jak On .

    Odpowiedz
  • Ktos wrescie docenil jego walke,a ile teraz musi za to cierpiec.,tak dziekuja mu Ci co na jego plecach doszli do wladzy.Panie Tadeuszu jeszcze Pan bedzie na wygranym,historia pokaze.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.