JOW a Państwo

Partie leninowskie i partie obywatelskie

WódzWłodzimierz Lenin popełnił był swego czasu artykuł opisujący jak ma wyglądać struktura partii bolszewickiej, partii która miała wieść proletariat do zwycięstwa komunistycznej utopii. Jak powszechnie wiadomo Leninowi nie chodziło o realizację jakichś pragnień czy dążeń mas, które zazwyczaj były nieuświadomione, popadały w różne odchylenia albo nie mogły oderwać się od drobnomieszczańskich przyzwyczajeń.

Partia nowego typu miała wizję, która nie pochodziła „od dołu”, z jakiegoś doświadczenia zjadaczy chleba, lecz została odkryta przez brodatych mędrców. Taka leninowska partia nie miała być zatem jakimś klubem dyskusyjnym, lecz zdyscyplinowaną jednostką, czołowym, zorganizowanym oddziałem klasy robotniczej, awangarda prowadzącą nieuświadomiony i błądzący lud do ideologicznej ziemi obiecanej.

Partie leninowskie i partie obywatelskie – cały tekst na stronie prezentacyjnej.

Jednym z przykładów na to, że JOW „działa” jest również nasz portal i przygotowane przez nas prezentacje. Są one wynikiem obywatelskiego zaangażowania i całkowicie społecznej pracy. Podobną energię obywatelską, ale w nieporównywalnie większej skali, uruchomi w Polsce zmiana ordynacji – z partyjnej na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.