Obywatelskość

Podpisujmy petycję przeciwko „polskim obozom koncentracyjnym”

KłamstwoMilion podpisów chce zebrać Polonia w Ameryce pod petycją domagającą się zaniechania używania przez prasę amerykańską terminu „polskie obozy koncentracyjne”. W maju 2010 wpływowy, opiniotwórczy i czytany na całym świecie amerykański dziennik „The Wall Street Journal” użył w opublikowanym materiale sformułowania „polski obóz koncentracyjny”. W prasie amerykańskiej coraz częściej używa się terminów „Polish concentration camp” i „Polish death camp” tj. polskie obozy koncentracyjne i polskie obozy śmierci. Mimo wielu protestów Polonii dziennik nie zmienił sformułowania i nie przeprosił. Dzienny nakład WSJ wynosi 2,6 mln egzemplarzy, gazeta ma również swoją europejską edycję, jej właścicielem jest magnat prasowy Rupert Murdoch. Z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją wyszedł Alex Storożyński, dziennikarz i laureat prestiżowej nagrody Pulitzera, prezes Fundacji Kościuszkowskiej.

Celem inicjatywy jest doprowadzenie do tego, by największe amerykańskie redakcje – takie jak „New York Times”, „Wall Street Journal”, „Washington Post” czy Associated Press – wprowadziły do tzw. stylebooków (dziennikarskich podręczników, które określają, jak należy i jak nie należy pisać) zapis o tym, że nie wolno używać terminu „polski obóz koncentracyjny”. Zamiast tego powinno się używać oficjalnie zaakceptowanej przez UNESCO nazwy obozu Auschwitz-Birkenau, a więc „niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady”. (Za: Rzeczpospolita, Jacek Przybylski, 01.11.2010)

Od czasów drugiej wojny w Iraku, symbolem zakłamania jest w USA iracki minister informacji reżimu Saddama Husajna. Czy dla Polaków takim symbolem stanie się amerykańska gazeta „Wall Street Journal”?

Treść petycji:

Używanie przez media błędnego terminu „polski obóz koncentracyjny” i „polski obóz śmierci” w odniesieniu do obozu zagłady w Auschwitz oraz do innych nazistowskich obozów koncentracyjnych zbudowanych przez Niemców podczas II wojny Światowej na terenie Polski, ma charakter dezinformujący, i prowadzi do powstania mylnego przekonania, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holocaust.

Termin powyższy jest sformułowaniem fałszywym, zniekształcającym historię i bezczeszczącym pamięć sześciu milionów Żydów pochodzących z dwudziestu siedmiu krajów, zamordowanych przez nazistowskie Niemcy w czasie II Wojny Światowej.

Użycie sformułowania „obóz koncentracyjny” w konotacji z Polską jest szczególnie obraźliwe dla samych Polaków, którzy na skutek wojny doznali dotkliwych szkód, tracąc 1/6 całej populacji . Nie trzeba również przypominać, że Polska była pierwszym krajem zaatakowanym przez hitlerowskie Niemcy, w którym pomoc Żydom była zabroniona pod groźbą kary śmierci.

Przekonani o tym, że dziennikarzom  znana jest dramatyczna historia okresu II wojny światowej, a celem ich pracy jest przedstawianie szerokim kręgom czytelników prawdy oraz naświetlenie faktów, my niżej  podpisani uznajemy użycie terminu „polskie obozy koncentracyjne” za niezgodne z etyka dziennikarską. Tym samym występujemy z wnioskiem do The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post i The Associated Press o zaprzestanie jego stosowania oraz o wprowadzenie poprawek do zbioru ogólnych określeń (tzw. stylebook) w celu zapewnienia następnym artykułom historycznej dokładności poprzez użycie oficjalnej nazwy “niemieckie obozy koncentracyjne w okupowanej przez nazistów Polsce”, przyjętej przez UNESCO w 2007 roku, kiedy Auschwitz został nazwany „The Auschwitz-Birkenau niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

JAK ZŁOŻYĆ PODPIS? Petycję można podpisać na stronie Fundacji Kościuszkowskiej – TUTAJ – na specjalnym formularzu znajdującym się po prawej stronie. W pierwsze okienko (Full Name) wpisujemy swoje imię i nazwisko, w drugim okienku od góry pozostawiamy wpisane już słowo „Individual”, co oznacza, że podpisujemy petycję jako osoba prywatna. W następnym okienku (Location) wpisujemy nazwę miejscowości, w naszym przypadku Koszalin, dodając po przecinku Poland. Do ostatniego okienka (Enter Email for Updates on Petition) wpisujemy nasz adres email. (red)

Jeden komentarz do “Podpisujmy petycję przeciwko „polskim obozom koncentracyjnym”

  • Widocznie wypasiony medialny byk Murdoch, mąż trzech żon, ma jakieś interesy u Niemców i musi się zasłużyć. Zawsze mówiłem, że Niemcom będziemy jeszcze płacić odszkodowania za naboje zużyte podczas ostatniej wojny.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.