Relacje

Drugi pogrzeb Anny Solidarność (ZDJĘCIA)

PogrzebGrupa Koszalinian zrzeszonych w Stowarzyszeniu Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Tadeusz Wołyniec, Danuta Soja, Adam Janusz – wzięła udział w drugim pogrzebie Anny Walentynowicz, legendarnej działaczki „Solidarności”, nazywanej też – Anną Solidarność. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyła również Elżbieta Potrykus, znana koszalińska opozycjonistka, mieszkająca obecnie w Gdańsku. Pierwszy pogrzeb Anny Walentynowicz odbył się 21 kwietnia 2010 roku. Dopiero po ponad dwóch latach dokonano ekshumacji ciała znajdującego się dotychczas w jej grobie w Gdańsku oraz ciała z warszawskich Powązek. W wyniku badań okazało się, że obie ofiary z niewyjaśnionych przyczyn zostały zamienione.

W gdańskiej kolegiacie Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono Mszę św. pogrzebową. Ksiądz Andrzej Dańczak, opiekun Duszpasterstwa Akademickiego, zwrócił w homilii uwagę na niezłomną postawę legendarnej działaczki Solidarności …

DRUGI POGRZEB ANNY SOLIDARNOŚĆ – cały artykuł

6 komentarzy do “Drugi pogrzeb Anny Solidarność (ZDJĘCIA)

 • Może na tym przykładzie niektórzy ludzie zrozumieją co oznacza zwrot „spoczywaj w pokoju” po łacinie Requiescat in pace w skrócie RIP. Ważne, żeby Zmarły, Poległy, Zabity miał swój grób, w którym może spocząć jego ciało, otoczone pamięcią i szacunkiem bliskich oraz wdzięcznych współobywateli. Wbrew powszechnie przyjętej opinii, jest to czasami niezwykle trudne, złożyć człowieka do grobu, czasami wymaga kilku albo nawet dziesiątków lat starań i wysiłków.

  Ta sama zasada dotyczy pomników upamiętniających poległych w czasie wojny Żołnierzy Polskich. Niech spoczywają w pokoju.

  Odpowiedz
 • Wielka świetlana postać polskiej historii. Wielki wzór do naśladowania. Obecna elita Polski odwróciła się od tych, którym wszystko zawdzięcza.

  Odpowiedz
 • [u][b]Annie Walentynowicz na pożegnanie,[/b][/u]

  [b]Jeszcze tylko szybciutko
  garść stokrotek skromnych
  na przydrożnej łące
  ukradnę wiośnie
  I dogonię Twój
  Orszak żałobny
  Matko Solidarności

  Jeszcze tylko szybciutko
  pomodlę się , zapalę świecę
  i obetrę łzy Matko
  żebyś nie widziała,
  że jak mały chłopiec płaczę.

  A potem już pójdę na ulicę
  Z moimi braćmi
  O moją Polskę krzyczeć,
  której nie pozwalałaś
  nam sobie odebrać.
  A potem już pójdę Matko , już nic nie mów.
  Wiem, że musiałaś długo czekać[/b].

  Krzysztof Plewka 19.04.10

  Odpowiedz
 • Podziękowania dla wspaniałych ludzi z Koszalina, że byli na pogrzebie Pani Anny. Byłem duchem i telefonem z Nimi.
  Pozdrawiam kol. Tadeuszu.

  Odpowiedz
 • Uścisk dłoni Tadeusza i Macierewicza jest bardzo, bardzo znaczący i wymowny …dwaj twardziele opozycji niepodległościowej jak widać bolszewikom wcale nie odpuszczają i z wielką odwagą i determinacją dążą do prawdy i rozliczenia oprawców i zdrajców naszego narodu ….Panowie dziękujemy za wszystko i trzymajcie tak dalej aż do prawdziwego zwycięstwa …Szacunek i Pozdrówko …IGOR

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.