Wydarzenia Pomorze

Desant zachodniopomorski na Warszawę

Dwie kolejne osoby z regionu zachodniopomorskiego, po Pawle Szefernakerze, który od roku 2015 jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, objęły wysokie i prominentne stanowiska w strukturach naczelnych władz państwa. Halina Szymańska z Łobza została szefową kancelarii Prezydenta RP, zastępując na tym stanowisku Małgorzatę Sadurską. Wcześniej, od sierpnia 2015 roku imponującą karierę rozpoczął w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha z Gryfina, który jako zastępca szefa Kancelarii, dodatkowo został mianowany pełnomocnikiem do spraw referendum konsultacyjnego.

Cała trójka doskonale się zna, rekrutuje się bowiem z klubu radnych PiS Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. W 2014 roku wybory do sejmiku wygrała Platforma Obywatelska (12 radnych), tworząc koalicję z PSL (7 radnych). PiS wprowadziło 6 radnych, SLD – 4, komitet „Bezpartyjni” – 1. Radni PiS to: Kazimierz Drzazga, Krzysztof Zaremba, Halina Szymańska, Henryk Carewicz, Paweł Szefernaker i Paweł Mucha. Obecnie troje z nich, a więc połowa klubu, objęło wysokie stanowiska w administracji rządowej i prezydenckiej.

Bez wątpienia najważniejsze zadanie wziął na siebie Paweł Mucha, który od grudnia 2016 jest sekretarzem stanu, a od kwietnia 2017 wiceszefem Kancelarii Prezydenta RP (wcześniej był doradcą społecznym Prezydenta, sierpień 2015 – grudzień 2016). 3 maja 2017 został mianowany przez Prezydenta Andrzeja Dudę pełnomocnikiem ds. referendum konsultacyjnego w sprawie konstytucji. Trudno o ważniejsze dziś w Polsce zadanie, niż naprawa wadliwego ustroju politycznego oraz systemu wyborczego państwa. Trudno jednak także o większą zasługę dla Rzeczypospolitej, jak ta, która – w przypadku powodzenia misji – stanie się jego udziałem. (red)

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.