Uncategorized

Dekalog i polityka

M. MikietyńskiDla Arystotelesa polityka to rodzaj sztuki rządzenia państwem, której celem jest dobro wspólne. W starożytności i średniowieczu źródeł polityki upatrywano w prawie natury bądź woli bożej. Współczesne definicje określają politykę jako działalność polegającą na przezwyciężaniu sprzeczności interesów i uzgadnianiu zachowań współzależnych grup społecznych i wewnątrz nich za pomocą perswazji, manipulacji, przymusu, przemocy, kontestacji, negocjacji, kompromisów.

Polityka służy kształtowaniu i ochronie ładu społecznego korzystnego dla tych grup stosownie do ich siły ekonomicznej i pozycji oraz politycznych wpływów. Naukowcy zajmujący się tematem uważają, że polityki korzystnej dla wszystkich po równo zwyczajnie nie ma.

MIROSŁAW MIKIETYŃSKI: DEKALOG I POLITYKA – cały artykuł.

Dziękujemy panu Mirosławowi Mikietyńskiemu za wyrażenie zgody na przedruk wykładu na naszym portalu.

Mirosław Benedykt MIKIETYŃSKI, Honorowy Obywatel Koszalina, urodził się 20 lutego 1957 roku w Okonku, należącym w tym czasie do województwa koszalińskiego (obecnie woj. wielkopolskie). Dwukrotnie wybrany prezydentem Koszalina, za każdym razem w pierwszej turze wyborów – po raz pierwszy w listopadzie 2002 i ponownie w listopadzie 2006 roku. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku. Z zawodu lekarz, specjalizacja – chirurgia dziecięca, ukończył jako prymus studia na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Pracował w ZUS, PZU, ZOZ w Białogardzie, Pogotowiu Ratunkowym w Koszalinie, Przedsiębiorstwie Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich w Szczecinie. W latach 1982-1991 był lekarzem oddziału chirurgii dziecięcej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Od 1991 do 2002 pełnił funkcję dyrektora tego szpitala, udzielając się jednocześnie w Sejmowej Podkomisji Zdrowia (nowelizacja ustawy o zakładach opieki zdrowotnej). Doktorant Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie. Funkcje w organizacjach międzynarodowych, ogólnopolskich i regionalnych: przez 4 lata był prezydentem Euroregionu ‘Pomerania”, od 2007 roku prezes Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania, zaangażowany w prace Związku Miast Polskich, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Pomorza Środkowego. W poprzednich latach czynnie uprawiał sport: tenis ziemny, narciarstwo, koszykówkę. Hobby: jazz, muzyka klasyczna, książki. Wyróżnienia i odznaczenia: Menedżer Roku w Służbie Zdrowia (2000), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2009), Medal Honorowy Związku Miast Polskich (2009). 29 października 2009 otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Koszalina. Jest żonaty (żona Urszula), ma dwóch synów (Grzegorz i Michał).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.