Blogi koszalińskie

Aquapark – Warbud w Koszalinie nie polegnie

Foto 1Na budowie koszalińskiego aquaparku pojawił się drugi dźwig, a raczej żuraw wieżowy, z zainstalowanym na potężnym ramieniu znakiem firmowym warszawskiego Warbudu. W tym roku budowlańcy otrzymali od natury niespodziewany prezent – sezon budowlany, z powodu nie nadejścia zimy, wydłużył się już o co najmniej miesiąc, a zanosi się, że jeszcze dłużej. Budowa sprawia wrażenie dobrze przygotowanej i metodycznie realizowanej. Po odwodnieniu terenu, położonego w zalewanej przez wody spływające z Góry Chełmskiej niecce i wykonaniu potężnego wykopu, rozpoczęto wylewanie płyty fundamentowej wielkości wielkiego parkingu, oraz zwożenie elementów budowlanych. Zanosi się na to, że montaż hali będzie przebiegać bardzo szybko. Warszawska firma Warbud SA cieszy się niezwykle wysoką renomą i nie wydaje się, żeby straciła ją w Koszalinie. Mało prawdopodobne, żeby jeden z przodujących potentatów branży budowlanej w Polsce, nie poradził sobie z trudną, ale prestiżową dla każdej firmy inwestycją. Warbud to mocna marka i na pewno w Koszalinie nie polegnie.

WIĘCEJ ZDJĘĆ Z BUDOWY AQUAPARKU W KOSZALINIE – na forum Koszalin7.pl

Foto 2Warbud SA Warszawa zalicza się do największych firm budowlanych w Polsce. Jego dziełem są m.in. stacje metra w stolicy, port lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, centrum nauki Kopernik w Warszawie, wielkie węzły drogowe, mosty na ogromnych pylonach, przejścia graniczne, odcinki dróg szybkiego ruchu i zmodernizowane trasy kolejowe. Firma powstała w 1989 roku, jako prywatne przedsiębiorstwo budowlane, ale już od 1992 roku jest spółką akcyjną z wiodącym udziałowcem, francuskim holdingiem VINCI Construction, światowym potentatem rynku budowlanego, liczącym swoje przychody w dziesiątkach miliardów euro. Oddział Północ firmy Warbud, mający swoją siedzibę w Gdańsku, ten, który realizuje koszaliński aquapark, specjalizuje się właśnie w budowlach hydrotechnicznych. Kierownik budowy, Ireneusz Organista, ma już na swoim koncie realizacje dużych pływalni, a inny kierownik budowy, Zbigniew Wieczorek, dokonał w Gdańsku cudu budowlanego, przebudowując stary budynek hurtowni na luksusowy czterogwiazdkowy hotel nad Motławą. Wygląda więc na to, że Warbud rzucił do Koszalina swoją elitę inżynierską.

Foto 3Budowa aquaparku w Koszalinie trwa już 13 lub 14 lat. Wbrew obiegowym opiniom, nie jest jednak wynikiem urzędniczej indolencji, choć pewnie i tego nie zabrakło, ale głównie problemów samorządów z pozyskaniem kapitału na wciąż jeszcze ubogim polskim rynku inwestycyjnym. Sytuację komplikował brak rozwiązań prawnych (np. ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym, w Polsce ogłoszono dopiero w 2009 roku) i ogólny bałagan prawny w kraju, sprawiający, że działania samorządów często paraliżuje strach, niepewność i obawa przed oskarżeniami o naruszenie prawa (wiele samorządów musiało przez to przejść). A koncepcja budowy koszalińskiego parku wodnego opierała się właśnie najpierw na dopływie kapitału prywatnego z zewnątrz, później na partnerstwie publiczno-prywatnym. Dlatego decyzję o sfinansowaniu inwestycji w ramach własnych, samorządowych możliwości, ocenić należy jako odważną, choć nie pozbawioną ryzyka, bez którego jednak nie ma gospodarczych efektów. Innym problemem jest po prostu brak na lokalnym rynku firmy zdolnej przeprowadzić tak dużą i skomplikowaną inwestycję, o czym przekonano się już w pierwszej fazie budowy. Nie jest to jednak tylko bolączką Koszalina. W Polsce tworzy się dopiero rynek nowoczesnych wyspecjalizowanych firm budowlanych, o czym najboleśniej przekonał się Rząd, z ogromnym trudem realizując swój program budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu i otwierając niektóre odcinki już podczas trwania Euro 2013, kiedy cała Polska z zapartym tchem odliczała wylewanie ostatnich metrów autostrady A2 do stolicy.

Poznajmy jeszcze nazwiska osób kierujących budową i za nią odpowiedzialnych. Obiekt zaprojektowała warszawska pracownia Płaskowicki i Partnerzy Architekci. Inwestorem jest Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie, którym kieruje Jakub Pyżanowski. Generalnym wykonawcą jest Warbud SA Warszawa. Na czele zarządu stoi założyciel firmy Włodzimierz Włodarczyk, wiceprezesem zarządu jest Jerzy Werle, jednocześnie dyrektor generalny. Kierownikami budowy są panowie Ireneusz Organista i Zbigniew Wieczorek. Inspektorem nadzoru inwestorskiego jest Krzysztof Gajdzica. Nadzór budowlany pełni Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Koszalinie, którym kieruje Antoni Mońko.

Wokół budowy koszalińskiego aquaparku kręci się wielu Koszalinian, fotografując ją ze wszystkich stron. Budowniczowie już wiedzą, że oczy Koszalinian skierowane są na plac budowy u podnóża Góry Chełmskiej. (zma)

6 komentarzy do “Aquapark – Warbud w Koszalinie nie polegnie

  • [url=http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/czy-aquaparki-rzeczywiscie-zatapiaja-samorzady,55821.html][b]Czy aquaparki rzeczywiście zatapiają samorządy?[/b][/url]

    Odpowiedz
  • Byłem na budowie aquapark przez miesiąc elektrykiem konserwatorem i muszę przyznać, że WARBUD to firma oszczędzająca na ludzkim zdrowiu i życiu. Zasilanie budowy w Koszalinie to nieporozumienie a główny elektryk Pan Pieniążek oświadczył nieprawdę podpisując protokoły o bezpieczeństwie i poprawnym wykonaniu instalacji elektrycznej zasilającej budowę. Tak Inspektorat Nadzoru Budowlabnego jak i PIP w Koszalinie unikają jak ognia konfrontacji więc muszę przyznać, że firma WARBUD ma szerokie wpływy nie koniecznie zgodne z prawem. Każdy unika , telewizja MAX też nie chce się zająć sprawą. Pozostała prokuratura, jednak wątpię aby coś zrobili dopóki ktoś nie zginie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.