Patriotyzm

O rtm. Pileckim w Muzeach Holocaustu – do prof. Bartoszewskiego

Znaczący sukces odnotowała na swoim koncie coraz popularniejsza w Polsce akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Jest to zapowiedź ekspozycji o rtm. Pileckim w amerykańskim Muzeum Holokaustu. Akcję, z ogromną ofiarnością i determinacją, od sześciu lat prowadzi i koordynuje Michał Tyrpa z Krakowa, prezes fundacji Paradis Judaeorum. Wspiera go w tym wielu wolontariuszy, a także organizacji i instytucji, wśród których jest Komitet Obywatelski Miasta Koszalina.

30 sierpnia 2010 r. Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie z wnioskiem o uzupełnienie ekspozycji amerykańskich muzeów upamiętniających zagładę narodu żydowskiego o informacje na temat dokonań twórcy Związku Organizacji Wojskowej w KL Auschwitz i autora pierwszych raportów o Holocauście.

6 lutego 2012 r. kurator ekspozycji stałej Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie udzielił życzliwej odpowiedzi na list przesłany półtora roku wcześniej przez Fundację Paradis Judaeorum. Przypomnijmy treść owej odpowiedzi:

Szanowny Panie Tyrpa,
pragnę podziękować za pański ostatni list do Amerykańskiego Muzeum Holocaustu, który został mi przekazany celem udzielenia odpowiedzi.
Jak pan może przypuszcza, Muzeum otrzymuje wiele propozycji dotyczących specjalnych ekspozycji, publicznych programów, lub zmian w naszej ekspozycji stałej na temat Holokaustu. Niestety, nie możemy spełnić oczekiwań wszystkich.
Stwierdziwszy powyższe, zaznaczam, że Muzeum bardzo uważnie i gruntownie rozważa każdy poważny wniosek dotyczący wprowadzenia zmian w naszej ekspozycji, a za taką uznajemy pańską propozycję uhonorowania Witolda Pileckiego za jego działalność konspiracyjną w obozie koncentracyjnym Auschwitz podczas II wojny światowej. Ów proces pociąga za sobą obszerne badania istotnych monografii i artykułów naukowych, które zajmują się tym tematem, jak również badanie istniejących podstawowych materiałów źródłowych. Jakkolwiek tego rodzaju czynności pochłaniają wiele czasu, są one niezbędne i podyktowane rozwagą.
Dodatkowo zamierzam przekazać pański list moim kolegom w Muzeum, tak aby byli oni świadomi pańskich wysiłków i dokonań Witolda Pileckiego w obozie koncentracyjnym i centrum mordowania Auschwitz-Birkenau.
Raz jeszcze chciałbym panu podziękować za propozycję i zainteresowanie Muzeum Holocaustu. Życzę wszelkiej pomyślności.
Z poważaniem,
dr Steven Luckert
Kurator Ekspozycji Stałej

Co roku 27 stycznia, w rocznicę oswobodzenia KL Auschwitz, świat oddaje hołd milionom ofiar rasistowskich zbrodni niemieckiej „rasy panów”.

Przed obchodami najbliższego Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, Fundacja Paradis Judaeorum zwróciła się do Przewodniczącego Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego, o wsparcie starań na rzecz należnego rtm. Pileckiemu miejsca w ekspozycjach placówek upamiętniających zagładę Żydów.

10 grudnia 2012 r. na adres Kancelarii Premiera RP zostało wysłane pismo polecone. Z informacji telefonicznej, której udzieliła p. Katarzyna Świerzyńska, wynika, że list Fundacji Paradis Judaeorum dotarł do Biura Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego w dniu 11 grudnia b.r. i otrzymał sygnaturę BPDM-4452-39(1/12).

Dwudziestoletni Władysław Bartoszewski trafił do KL Auschwitz tej samej nocy co Witold Pilecki – 22.IX.1940 r. i otrzymał numer 4427 (obozowy „Tomasz Serafiński” został zarejestrowany pod numerem 4859). Dzięki staraniom Polskiego Czerwonego Krzyża, 8.IV.1941 Bartoszewski został zwolniony z Auschwitz, a następnie, jako współpracownik Zofii Kossak-Szczuckiej włączył się m.in. w działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Brał także udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie, tak jak Witold Pilecki, Władysław Bartoszewski padł ofiarą stalinowskiego wymiaru (nie)sprawiedliwości.

Owa wspólnota losów pozwala mieć nadzieję, że Władysław Bartoszewski – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, honorowy obywatel Państwa Izrael, były szef polskiej dyplomacji, Przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej i Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego – nie odmówi naszej prośbie o wsparcie starań o należne Ochotnikowi do Auschwitz miejsce w amerykańskich, izraelskich, europejskich, rozsianych po całym świecie muzeach Holocaustu.

Michał Tyrpa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.