FleszFlesz - Europa/Świat

Jak George Soros zaprowadza demokrację w Birmie

Jaki świat jest mały – można powiedzieć, kiedy czyta się doniesienia z dalekiej Azji i napotyka nazwisko dobrze znanego w Polsce pana George’a Sorosa, miliardera i filantropa.

Myanmar, znane dawniej jako Birma, to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Jest ponad dwa razy większe od Polski, ma 51 mln ludności i PKB na osobę stanowiącą ok. 10% tego wskaźnika w Polsce. O Myanmar usłyszeliśmy niedawno, w lutym 2021 roku, kiedy doszło tam do wojskowego przewrotu i przejęcia władzy przez armię na okres roku. Powodem było sfałszowanie listopadowych wyborów. Formalnie wojskowi przejęli stery państwa na mocy birmańskiej konstytucji, która umożliwia czasowe przekazanie władzy armii w razie zagrożenia suwerenności i jedności narodowej.

Do aresztu trafił prezydent kraju oraz premier pani Aung San Suu Kyi, znana na świecie laureatka pokojowej nagrody Nobla (1991), chociaż jej autorytet jako działaczki na rzecz pokoju doznał poważnego uszczerbku. W 2017 roku Birma dokonała pacyfikacji regionów zamieszkałych przez muzułmańską mniejszość. Została wówczas oskarżona przez społeczność międzynarodową o zbrodnie przeciw ludzkości. Amnesty International odebrała pani Aung San Suu Kyi, której imię można przetłumaczyć jako „dziwny zbiór błyskotliwych zwycięstw”, przyznaną w 2009 roku nagrodę Ambasadora Sumienia „wobec dokonanej przez przywódczynię Mjanmy haniebnej zdrady wartości, które kiedyś reprezentowała”.

Informacje o sytuacji w Birmie i „sprzeciwie obywatelskim” w tym kraju, przekazuje serwis The Irrawady, prowadzony przez birmańskich uchodźców, mieszkających obecnie w Tajlandii. Dowiadujemy się z niego, że jednym z najpoważniejszych zarzutów rządzących obecnie wojskowych wobec byłej premier Aung San Suu Kyi są jej podejrzane kontakty z George Sorosem, którego fundacja Open Society Foundations (OSF, Fundacje Społeczeństwa Otwartego), znana również w Polsce, wielokrotnie miała dopuścić się łamania tamtejszego prawa.

Jak ustalono pani Aung San Suu Kyi spotykała się z George Sorosem cztery razy w latach 2014-2017, a z Aleksandrem Sorosem, synem Georga Sorosa sześć razy od 2017 do 2020. Co przyniosły te spotkania?

Zaraz po przejęciu władzy wojskowi dokonali zajęcia kont bankowych fundacji George’a Sorosa. Nowy rząd zapowiedział także, że podejmie kroki prawne przeciwko fundacji, której zarzuca łamanie ograniczeń w działalności takich organizacji. Wydano nakaz aresztowania 11 pracowników fundacji Sorosa – OSF Myanmar, w tym szefa i jego zastępcy, podejrzanych o wsparcie finansowe ruchu „obywatelskiego nieposłuszeństwa” przeciwko rządowi. Ustalono, że George Soros nie uzyskał wymaganej zgody Banku Centralnego Myanmaru (CBM) na depozyt w wysokości 5 mln USD w banku prywatnym w Myanmar.

Fundacja Sorosa jest również oskarżona o nielegalne wycofanie 1,4 miliona dolarów z konta w prywatnym banku w Mjanmar tydzień po przejęciu władzy przez wojsko, gdy ruch „obywatelskiego nieposłuszeństwa” rozlewał się wśród urzędników państwowych w całym kraju. Wojskowi przejęli kontrolę nad aktywami o łącznej wartości 3,81 miliona dolarów na rachunkach bankowych Fundacji Społeczeństwa Otwartego w czterech prywatnych bankach.

Zapowiedziano także podjęcie kroków prawnych przeciwko jednemu z banków prywatnych, który bez wymaganego zezwolenia zdeponował 5 milionów dolarów należących do fundacji Sorosa i wycofanie 1,4 mln dolarów bez uzyskania zgody Banku Centralnego Myanmar. Bank Centralny ma dokonać sprawdzenia wszystkich międzynarodowych organizacji pozarządowych (NGOSs), które będą musiały zgłosić wszystkie transakcje finansowe z udziałem organizacji międzynarodowych lub osób fizycznych z zagranicy.

Według Fundacji Otwartego Społeczeństwa wspiera ona „demokratyczne przemiany” i promuje „prawa człowieka” w Myanmar w tym „grup marginalizowanych”. Fundacja przyznaje ponad 100 dotacji każdego roku, głównie dla „organizacji społeczeństwa obywatelskiego”, mediów grup etnicznych i „organizacji edukacyjnych”. Władze Myanmar wszczęły też dochodzenie w sprawie finansów fundacji i organizacji charytatywnej założonej przez panią Aung San Suu Kyi, która również mogła korzystać z funduszy Sorosa.

—–

Zdjęcie: Premier Birmy Aung San Suu Kyi prowadzi rozmowy z George’em Sorosem, założycielem i prezesem Open Society Foundation (Fundacje Otwarte Społeczeństwo), w Nowym Jorku we wrześniu 2016 roku. Foto: Ministry of Information Myanmar.

Źródło: https://www.irrawaddy.com/…/myanmar-regime-seizes-bank…

—–

Open Society Foundations (Fundacja Społeczeństwa Otwartego) – fundacja założona w 1993 r. w Stanach Zjednoczonych przez George’a Sorosa – amerykańskiego miliardera, pochodzącego z żydowskiej rodziny węgierskiej. Nazwa fundacji pochodzi od książki „Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie” Karla Poppera, którego George Soros był uczniem. Fundację założono w celu promowania demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, praw człowieka, edukacji, społeczeństwa otwartego i pro-rynkowych reform społeczno-ekonomicznych.

Fundacja Otwarte Społeczeństwo finansowała między innymi polską Fundację Batorego. W maju 2018 w związku z nieprzychylnym nastawieniem rządu Fideszu organizacja zlikwidowała biuro w Budapeszcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.