Wydarzenia

Andrzej Jakubowski wicemarszałkiem województwa

Prestiżowe stanowisko wicemarszałka województwa do spraw funduszy unijnych objął Andrzej Jakubowski (57), wiceprezydent Koszalina w poprzedniej kadencji samorządu. W Zarządzie Województwa Zachodniopomorskiego będzie odpowiadać za wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego (obecny program obejmuje lata 2007-2013). Jakubowski zdecydowanie wygrał wybory do sejmiku wojewódzkiego w okręgu obejmującym miasto Koszalin oraz powiaty koszaliński, sławieński i szczecinecki. Kandydat Platformy Obywatelskiej otrzymał najwięcej głosów (16 732) spośród 60 kandydatów z ośmiu list wystawionych w tym okręgu, uzyskując przewagę ponad 7 tys. głosów nad drugim w kolejności kandydatem. Jest to jednocześnie trzeci wynik spośród wszystkich 30 radnych nowego sejmiku wojewódzkiego.

Andrzej Jakubowski (pierwszy z prawej na pierwszym planie) – nowy wicemarszałek województwa, Władysław Husejko (w środku) – marszałek województwa w poprzedniej kadencji, oraz pani Teresa Jakubowska, małżonka Andrzeja Jakubowskiego, podczas defilady wojskowej w Koszalinie we wrześniu 2010.

Zarząd Województwa składać się będzie z pięciu osób. Marszałkiem województwa został 38-letni Olgierd Geblewicz (PO), prawnik i ekonomista z Goleniowa, wicemarszałkami województwa – Andrzej Jakubowski oraz Wojciech Drożdż (35) ze Szczecina, członkami – Marek Hok (57) urodzony w Koszalinie lekarz z Grzybowa koło Kołobrzegu i Jan Krawczuk (60) z Glęźnowa koło Koszalina, w ostatnich wyborach kandydat na prezydenta Koszalina z listy PSL.

Nie kandydował w tym roku do sejmiku poprzedni marszałek województwa, koszalinianin Władysław Husejko (58). Prawdopodobnie w wyniku wewnętrznych ustaleń w Platformie Obywatelskiej, tym razem ubiegał się o mandat radnego Koszalina, otrzymując największą ilość głosów wśród wszystkich kandydatów – 1450. Na pierwszej sesji został wybrany przewodniczącym Rady Miejskiej na kadencję 2010-2014.

Andrzej Jakubowski urodził się 9 listopada 1953 roku. Absolwent Technikum Elektroniczno-Elektryczne w Bydgoszczy, następnie Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Koszalinie (obecnie Politechnika Koszalińska). Ukończył w stopniu porucznika szkołę oficerów rezerwy (SOR), jak wynika z oficjalnego biogramu, w Centralnym Ośrodku Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy (COSSTWL). Pracował w Wojewódzkim Urzędzie Telekomunikacji w Koszalinie, później został przedsiębiorcą (prowadził własną firmę). Od grudnia 2006 roku zastępca prezydenta miasta (gospodarka komunalna, sport, kultura, sprawy społeczne oraz inwestycje infrastrukturalne), w marcu 2008 powołany na pierwszego zastępcę prezydenta „wraz ze zmianą kompetencji dotyczącą sfery inwestycji i rozwoju miasta oraz współpracy zagranicznej”. W maju 2008 stał na czele delegacji Koszalina uczestniczącej w Targach Gospodarczych Prowincji Fujian w mieście Fuzhou, w Chinach. Przygotowywał i realizował wiele projektów inwestycyjnych, sfinalizował połączenie wodne przez jezioro Jamno.

Andrzej Jakubowski jest członkiem Platformy Obywatelskiej od 2003 roku, obecnie w Radzie Krajowej PO. Aktywny społecznie, m.in. przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Starego Koszalina, członek Stowarzyszenia Żołnierzy 8. Dywizji im. Bartosza Głowackiego (koszalińskiej), członek założyciel Bałtyckiego Towarzystwa Polska-Stany Zjednoczone Ameryki, współinicjator budowy pomnika gen. Kazimierza Pułaskiego w Koszalinie oraz głazu pamięci poświęconego biskupowi Hermanowi von Gleichen, wystawcy aktu lokacyjnego Koszalina z 1266 roku. Jeden z założycieli organizacji Lions Club w Koszalinie. Interesuje się historią miasta, zaangażowany w rozwój sportu masowego i rekreacji: czynny uczestnik zjazdów „Morsów” (zimowe kąpiele w Baltyku), entuzjasta Nordic Walkingu, zapoczątkowal masowe biegi uliczne kijkarzy w Koszalinie.

Żona Teresa (magister administracji, prowadzi działalność gospodarczą), córka Gracjana (radca prawny) oraz syn Oskar (student). (zm)

Źródło: Na podstawie www.andrzejjakubowski.pl oraz informacje własne.

Jeden komentarz do “Andrzej Jakubowski wicemarszałkiem województwa

  • Platforma Obywatelska to nie moja bajka, ale skoro mamy się wznieść ponad podziały, żeby coś osiągnąć dla Koszalina, to muszę zacząć od siebie. Życzę zatem panu Andrzejowi Jakubowskiego sukcesów dla Koszalina.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.