Patriotyzm

Zmarł ks. prałat Henryk Jankowski

W poniedziałek wieczorem, po godzinie 20 zmarł w szpitalu w Gdańsku ks. prałat Henryk Jankowski, kapelan „Solidarności”, wieloletni proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku, odsunięty od sprawowania tej funkcji w roku 2004. Podczas strajku w sierpniu 1980 roku odprawił Mszę św. dla strajkujących robotników w Stoczni Gdańskiej.

– Był dla nas bardzo ważny, cieszył się wielkim autorytetem – mówi Tadeusz Wołyniec, przewodniczący koszalińskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym. – Przypominam sobie gdańskie uroczystości 25-lecia Porozumień Sierpniowych, w 2005 roku. Mówił wtedy o potrzebie powrotu do ideałów Sierpnia, a na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej symbolicznie zawisły wtedy portret Ojca Świętego i lista 21 postulatów. Dziękuję Bogu za Księdza Prałata Jankowskiego i całe dobro jakie przez niego otrzymaliśmy.

Requiescat in Pace

Ks. Henryk Jankowski wśród robotników. Zdjęcie wykonane przez Tadeusza Wołyńca pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, podczas uroczystości z okazji 25-rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Życiorys ks. Henryka Jankowskiego w Wikipedii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.