FleszFlesz - Kraj

Zapłaciliśmy, przekażcie nam patent! Apel premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie szczepionek

Podczas szczytu UE przedstawiłem propozycję, aby firmy farmaceutyczne, które opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu dużych środków publicznych, podzieliły się patentami z innymi firmami, które mają dostępne linie produkcyjne – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że opracowanie szczepionek stało się możliwe dzięki ogromnej pomocy publicznej, na którą składały się wszystkie kraje Unii Europejskiej. Ujął to dosadnie:

„Opracowanie szczepionki to wielki, wspólny wysiłek całej Unii Europejskiej, jeden z największych w historii. Pieniądze, które wspólnie wydaliśmy na ten cel, trafiły do naukowców i firm farmaceutycznych. A teraz okazuje się, że nie nadążają one z produkcją, lub że szczepionki wysyłane są z europejskich fabryk poza Unię Europejską – dla osiągnięcia większych zysków”.

Nie możemy poświęcać zdrowia i życia obywateli „dla lepszego wyniku finansowego kilku firm”, zaznaczył premier przedstawiając jednocześnie konkretną propozycję:

„Firmy farmaceutyczne, które przeprowadziły badania naukowe i opracowały szczepionki dzięki zaangażowaniu bardzo dużych środków publicznych, w tym środków europejskich podatników, powinny podzielić się patentami z innymi firmami – które mają dostępne linie produkcyjne i mogą z dnia na dzień rozpocząć wytwarzanie szczepionek”.

We wtorek premier wraz z szefami rządów Hiszpanii, Danii, Belgii oraz prezydentem Litwy – wystosowali list, w którym zaapelowali o zwiększenie dostaw szczepionek i przyspieszenie prac nad zwiększeniem mocy produkcyjnych w UE.

Autor zdjęcia: Adam Guz/KPRM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.