Historia Polski

Żydowska autonomia w dawnej Polsce

ŻydziTradycja polskiej gościnności wobec Żydów oraz żydowskich swobód w państwie Piastów, Jagiellonów i Rzeczypospolitej Obojga Narodów stanowi ważny, choć zapomniany wkład w historyczne i kulturalne dziedzictwo Europy. Historia polsko-żydowskich związków liczy tysiąc lat. Pojedynczy żydowscy kupcy zaczęli docierać na ziemie polskie już w X wieku. Pierwsze wzmianki o państwie Polan znajdujemy w relacjach Ibrahima Ibn Jakuba, żydowskiego kupca z kalifatu kordobańskiego. W owym czasie najbardziej poszukiwanymi towarami w naszej części Europy były skóry i niewolnicy. Dzięki prowadzonemu na szeroką skalę eksportowi skarb pierwszych Piastów zapełniał się dirhemami, arabskimi monetami, jakich tysiące znaleziono w Wielkopolsce i w Przemyślu. Prawdopodobnie w owej wczesnej epoce kupcy wyznający judaizm docierali również z położonego nad dolną Wołgą Chaganatu Chazarów. Jednak na szerszą skalę zaczęli Żydzi przybywać do Polski w XII wieku z terenów Niemiec. Było to związane przede wszystkim z napaściami ze strony udających się do Ziemi Świętej krzyżowców. Wielu z nich wychodziło z założenia, że najlepszym sposobem uregulowania finansowych zobowiązań wobec Żydów jest fizyczna likwidacja wierzycieli.

ŻYDOWSKA AUTONOMIA W DAWNEJ POLSCE – cały artykuł

Od stycznia 2008 roku Fundacja Paradis Judaeorum prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” (Let’s Reminisce About Witold Pilecki). Komitet Obywatelski Miasta Koszalina należy do uczestników tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej. W związku z przypadającym w 2011 roku – 110. jubileuszem urodzin Witolda Pileckiego, fundacja chce zebrać milion podpisów pod petycją w sprawie ustanowienia 25 maja – rocznicy zamordowania Ochotnika do Auschwitz – europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Szczegóły pod adresem: www.michaltyrpa.blogspot.com

Michał TYRPA, prezes Fundacji Paradis Judaeorum z siedzibą w Krakowie. Inicjator obywatelskiej akcji akcji „Przypomnijmy o Rotmistrzu”, od wielu lat podejmuje starania o ustanowienie dnia 25 maja, w którym przypada rocznica śmierci rtm. Witolda Pileckiego, Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem na terenie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.