Patriotyzm

Konkurs o rotmistrzu Witoldzie Pileckim

„Rotmistrz Witold Pilecki – dla mnie, dla Polski, dla świata” – tak brzmi nazwa konkursu o rotmistrzu Pileckim ogłoszonego przez Fundację Paradis Judaeorum, która od prawie trzech lat prowadzi akcję społeczną „Przypomnijmy o Rotmistrzu” („Let’s Reminisce About Witold Pilecki”). Zasadniczym celem tej zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy obywatelskiej jest ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Niemal od początku uczestnikiem akcji jest Komitet Obywatelski Miasta Koszalina. Przypomnijmy, rodzona siostra rotmistrza Pileckiego, Maria Pilecka, organizowała po wojnie bibliotekarstwo w Koszalinie. Z Koszalinem związała się na resztę życia i tutaj zmarła w 1991 roku, doczekawszy się polskiej wolności.

Fundacja, której przewodzi pan Michał Tyrpa, ogłosiła właśnie konkurs na esej/artykuł/utwór o rotmistrzu Pileckim. Konkurs przeznaczony jest dla osób młodych – w wieku od lat 7 do 107, które:

  • przeczytały ze zrozumieniem „Raport Witolda” z 1945 r.) i „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta,
  • popierają ustanowienie 25 maja europejskim Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem,
  • popierają nakręcenie superprodukcji filmowej o rtm.Pileckim,
  • znają znaczenie takich pojęć, jak „Polska”, „dobro wspólne”, „Bóg”, „Ojczyzna”, „honor”, „obywatel” „świadectwo”, „społeczeństwo obywatelskie”, „racja stanu”, „narodowy socjalizm”, „komunizm”, „wiara”, „nadzieja”, „miłość”, „bliźni” (wedle koncepcji chrześcijańskiej).

Prace z dopiskiem „PRZYPOMNIJMY O ROTMISTRZU – KONKURS”, proszę nadsyłać emailem na adres michal.tyrpa [at] gmail.com, albo publikować na własnym blogu (jeśli autor prowadzi), a następnie przesłać link do tekstu na adres email niżej podpisanego. Konkursowe eseje/artykuły/utwory przyjmowane będą do 5 listopada 2010 r. Autorów uprasza się o podpisywanie prac własnym imieniem i nazwiskiem oraz podanie informacji na temat zawodu, wieku (w przypadku Pań – orientacyjnie 😉 oraz miejsca zamieszkania.

Rozstrzygnięcie konkursu w Święto Niepodległości, 11 listopada 2010. Wśród nagród książki oraz płyty z filmami dokumentalnymi, wydane przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich. Dla zwycięzcy – książka Adama Cyry „Ochotnik do Auschwitz. Witold Pilecki 1901-1948”. Zdobywca drugiej nagrody otrzyma wspomnienia Jerzego Bieleckiego (w KL Auschwitz nr 243) pt. „Kto ratuje jedno życie”. Trzecia nagroda to płyty z filmami „Klisze pamięci Mariana Kołodzieja” oraz „Dni mojego życia.. Auschwitz. Historia prawdziwa”. Ewentualni wyróżnieni otrzymają znane uczestnikom naszej akcji kartki pocztowe z hasłem „Przypomnijmy o Rotmistrzu”/”Let’s Reminisce About Witold Pilecki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.