Państwo

Światowa prasa o polskiej tragedii

PrasaKatastrofa w Smoleńsku zajmuje czołówki gazet w Niemczech i Rosji, w pozostałych krajach nie zajmuje już tyle miejsca w serwisach, co w pierwszych dwóch dniach. Gorącą informację, zastępują za to głębsze analizy i omówienia.

W niemieckiej prasie katastrofa w Smoleńsku cały czas utrzymuje na czołówkach gazet i prasowych portali internetowych. Niemcy szczególnie akcentują pojednawcze gesty między Polską a Rosją, jakich dawno nie obserwowano we wzajemnych relacjach.

Frankfurter Rundschau: Przeciwnik Rosji Kaczyński ginie w Rosji, w rosyjskim samolocie: okoliczności śmierci polskiego prezydenta mogą wydawać się dla wielu Polaków gorzką ironią. (Der Russlandgegner Lech Kaczynski verunglückt in Russland in einem russischen Flugzeug: Die Umstände des Todes des polnischen Präsidenten müssen vielen Polen wie bittere Ironie vorkommen).

PrasaSüddeutsche Zeitung: Polska nie powinna ponosić już więcej ofiar. Znalazła swoje miejsce w Europie. Któregoś dnia podejmie decyzję, czy Rosja może zawrzeć swój pokój z Europą. W Katyniu. (Polen muss keine Opfer mehr bringen. Es hat seinen Platz in Europa gefunden. Und es wird eines Tages darüber entscheiden, ob auch Russland seinen Frieden mit Europa machen kann. In Katyn).

PrasaW prasie niemieckiej odnaleźć można również mniej przychylne opinie. Die Tageszeitung znany z użytego wobec braci Kaczyńskich określenia „polskie kartofle” jest raczej konsekwentny w swojej niechęci, chociaż pobrzmiewają tam także tony podziwu i szacunku dla polskiego prezydenta. W końcu nawet ta gazeta nie schodzi ani na chwilę z tematów polskich.

PrasaW rosyjskiej prasie dominują tony współczucia. Niezawisimaja Gazieta: Czarne dni Polski. Polska opłakuje ofiary.

PrasaKomsomolskaja Prawda zamieszcza rozmowę dziennikarki Olgi Uliewicz ze swoimi dwoma warszawskimi przyjaciółkami. Opowiadają jej o tym, że w katastrofie poniósł śmierć mąż znanej dziennikarki TVN Joanny Racewicz – oficer BOR-u Paweł Janeczek. Artykuł kończy wypowiedź Doroty: „Wszyscy mówią, że to drugi Katyń. Tak o tej tragedii nie można mówić. Mimo, że takie nastroje były pierwszego dnia. W roku 1940 w Katyniu ludzi zabito, a w tragedii w Smoleńsku nie ma rosyjskiej winy, ani złych zamiarów, to jest fatalny zbieg okoliczności”.

Rosijskaja Gazieta zamieszcza relację i fotoreportaż z pierwszej wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu: Trzy lata temu, 17 września 2007, Lech Kaczyński złożył wizytę w miejscu pamięci ofiar represji stalinowskich w Smoleńsku, a scenariusz wizyty praktycznie nie różnił się od planowanej obecnie.

W USA zainteresowanie polską tragedią jest znacznie mniejsze niż w Niemczech i Rosji. Temat spadł już z czołówek amerykańskich gazet, pojawiają się za to analizy sytuacji w Polsce spekulacje co do międzynarodowych następstw polskiej tragedii.

The New York Times: Jest jeszcze za wcześnie, żeby powiedzieć, w jakim kierunku pójdą stosunki Warszawa-Moskwa, ale nie za wcześnie, żeby powiedzieć, że byłoby hańbą polskiego i rosyjskiego przywódcy, gdyby nie zrobili z tej tragedii 96 zagubionych dusz, uroczystego zobowiązania. (…) Polska powinna zawstydzić każdy naród, który uważa, że pokój i pojednania są niemożliwe; każde państwo, które uważa, że ofiara nowej generacji jest konieczna, aby pomścić krzywdy historii. Konkurencja w dziedzinie ofiar, ulubione zajęcie na Bliskim Wschodzie, skazuje dzieci na to, że dołączają do długiej listy zmarłych.

PrasaLos Angeles Times: „Przypomina mi to chwile sprzed pięciu lat, kiedy to Jan Paweł II umarł w tym samym miesiącu” – powiedziała Zofia, urzędniczka bankowa, która odmówiła podania imienia i nazwiska. "A to sprawia, że o kwietniu myślę, jako o okrutnym miesiącu dla Polski”.

PrasaUS Today: Rosyjski ekspert sugeruje błąd człowieka, który mógł spowodować katastrofę, w której zginął polski prezydent i 95 innych osób, twierdząc, że nie było problemów technicznych z samolotem sowieckiej produkcji.

Chicago Tribune najwięcej pisze o Wojciechu Sewerynie, który zginął w katastrofie, działaczu polonijnym z Chicago, przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich, synu oficera zamordowanego w Katyniu. Wojciech Seweryn po 10 latach pracy postawił pomnik na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, koło Chicago. W 2007 roku, prezydent Lech Kaczyński, podczas wizyty w USA, odznaczył W. Seweryna Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Trzeciego dnia od katastrofy także brytyjska prasa coraz mniej nią się zajmuje.

The Guardian: Bariera językowa i determinacja prezydenta żeby lądować – wprowadziły zamieszanie do polskich teorii katastrofy.

The Observer: Wśród ofiar była Anna Walentynowicz, której zwolnienie w sierpniu 1980 roku ze stoczni Lenina w polskim porcie w Gdańsku, spowodowało strajk, który doprowadził do powstania „Solidarności” i ostatecznego upadku komunizmu.

Financial Times jako memento przytacza opinię prezesa NBP Sławomira Skrzypka, który zginął w katastrofie, na temat wprowadzeniu waluty Euro. „Nie ma pośpiechu” – mówi Skrzypek.

Dziękujemy Andrzejowi Hozlerowi, jadzikowi i donPierdo za międzynarodowy przegląd prasy i tłumaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.