Tadeusz Wołyniec w Belwederze
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został odznaczony Tadeusz Wołyniec, znany działacz opozycji demokratycznej z Koszalina. Ceremonia wręczenia orderu odbyła się we wtorek 26 stycznia w Belwederze. W imieniu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, odznaczenia wręczał minister Jacek Sasin, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Tego dnia ordery i odznaczenia otrzymali żołnierze i kombatanci zasłużeni w walce o niepodległość Rzeczypospolitej, działacze opozycji demokratycznej oraz osoby zasłużone w służbie państwu i społeczeństwu.
Przypomnijmy, że 13 grudnia na stronie internetowej Prezydenta RP ukazał się komunikat o odznaczeniach nadanych podczas uroczystości “Polski marsz do wolności”, która odbyła się w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego. Wśród odznaczonych, chociaż nieobecnych na uroczystości, wymieniono Elżbietę Potrykus i Tadeusza Wołyńca, działaczy opozycji demokratycznej w Koszalina oraz Janinę Stawisińską, matkę Janka Stawisińskiego, koszalinianina zabitego podczas pacyfikacji kopalni „Wujek”. Poinformowano wówczas, że osoby nieobecne odbiorą odznaczenia w późniejszym terminie. Wkrótce napłynęło z Belwederu zaproszenie dla Tadeusza Wołyńca i prawdopodobnie również Elżbiety Potrykus oraz Janiny Stawisińskiej, wiadomo jednak, że te dwie panie nie uczestniczyły w ceremonii w Belwederze.
Informację o odznaczeniach zatytułowaliśmy wówczas „Pamięć przywrócona”, były one bowiem dużym zaskoczeniem i oznaczały przywrócenie zbiorowej pamięci dwóch wybitnych postaci koszalińskiej opozycji, dotąd zapomnianych lub zmarginalizowanych. Elżbieta Potrykus, działaczka opozycyjna z Koszalina, otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, “za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej”. Tadeusz Wołyniec otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z identycznym uzasadnieniem. Złoty Krzyż Zasługi przyznano Janinie Stawisińskiej. Odznaczono również innych działaczy opozycji z obszaru działania koszalińskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym – Jerzego Leoniaka ze Szczecinka, Pawła Barańskiego z Darłowa i Walentego Rystoka z Wałcza (otrzymali Złote Krzyże Zasługi).
Tadeuszowi Wołyńcowi, naszemu Przyjacielowi i Koledze, serdecznie gratulujemy tego ogromnego, w pełni zasłużonego zaszczytu. (kw)
Tadeusz WOŁYNIEC, ur. 1957 r. z zawodu mechanik-spawacz. Członek Solidarności od 1980 r. Współorganizował podziemne struktury koszalińskiej Solidarności. Organizator manifestacji związkowych, kolporter i wydawca niezależnej prasy. Od 1987 r. wiceprzewodniczący Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność Pomorza Środkowego Koszalin – Słupsk, a od 1989 r. wiceprzewodniczący Tymczasowego Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Koszalin-Słupsk. W latach 1984-1989 wielokrotnie aresztowany i za działalność opozycyjną skazywany przez Sądy i Kolegia ds. Wykroczeń w Koszalinie i Słupsku. Upoważniony w dniu 13 maja 1989 r. przez Lecha Wałęsę do organizowania struktur związkowych w Regionie koszalińskim. Obecnie prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym, Oddział Koszalin.
Bardzo ci do twarzy Tadziu z tym orderem. 😆 Gratuluję! Na pohybel komunie..
Następny będzie Orła Białego 😉 Ale dopiero za kilka lat jak już wprowadzimy JOW w Polsce i pozamykamy do pierdla wszystkich aferzystów, złodziei i politycznych kapitalistów, sprzedajnych prawników i reszte bolszewii 🙂
Gratuluję panu Wołyńcowi, chociaż uważam ze to bardzo skromne zadośćuczynienie za doznane krzywdy. Skromne i mocno spóźnione, w Koszalinie mógł powstać obóz patriotyczno-narodowy gdyby nie sprzedawczyki z partii podobno prawej i sprawiedliwej. Teraz jest pozamiatane. Niemniej gratuluję panu Tadeuszowi Wołyńcowi nikt nie zasłużył na odznaczenie jak On .
Ktos wrescie docenil jego walke,a ile teraz musi za to cierpiec.,tak dziekuja mu Ci co na jego plecach doszli do wladzy.Panie Tadeuszu jeszcze Pan bedzie na wygranym,historia pokaze.