BlogiJOWRuch JOWTadeusz Rogowski

Tadeusz Rogowski z Koszalina we władzach krajowych ruchu JOW

Tadeusz Rogowski z Koszalina został członkiem Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Zmiany Systemu Wyborczego Jednomandatowe Okręgi Wyborcze. Ruch Obywatelski JOW zainicjował w 1993 roku śp. prof. Jerzy Przystawa, zmarły w listopadzie ubiegłego roku fizyk z Uniwersytetu Wrocławskiego. Siedziba stowarzyszenia mieści się właśnie we Wrocławiu, polskiej stolicy JOW. Akcja na rzecz JOW jest jedną z najdłużej, najbardziej konsekwentnie i uporczywie prowadzonych akcji społecznych w Polsce, która za cel przyjęła szeroko rozumianą edukację obywatelską i przekonanie Polaków, że nie musimy być skazani na system partyjniacki, pozbawiający nas w praktyce praw wyborczych.

– Do udziału w pracach Zarządu zachęcał mnie prof. Jerzy Przystawa kilka miesięcy przed śmiercią. Bardzo cenił koszalińskie środowisko JOW. Wtedy jednak nie mogłem spełnić życzenia Profesora – mówi Tadeusz Rogowski. – Kiedy jednak już po śmierci Profesora zaproponowano mi udział w pracach Zarządu, natychmiast wyraziłem zgodę, chcąc uczynić zadość życzeniu człowieka, którego światła część polskiej opinii publicznej, nie identyfikująca się z polityką partyjną, uznaje za jednego z najwybitniejszych Polaków doby współczesnej.

Działacze stowarzyszenia od 1993 roku (w kwietniu br. obchodzono 20-lecie istnienia Ruchu JOW), zorganizowali tysiące spotkań w całej Polsce, setki konferencji i sympozjów naukowych, wydano kilkanaście książek, nakład ulotek i folderów informacyjnych można liczyć na miliony, przygotowano projekty zmian konstytucji oraz nowej ordynacji wyborczej do Sejmu, opartej na jednomandatowych okręgach wyborczych. Wystosowano dziesiątki petycji do najwyższych władz państwowych, zorganizowano kilka tzw. Marszów na Warszawę, manifestacji w centrum stolicy (Koszalinianie odgrywali w nich zawsze bardzo aktywną rolę), zorganizowano kilka akcji ogólnokrajowych m.in. „Poseł z każdego powiatu”, akcję referendalną w sprawie JOW, czy też wspólnie ze studentami akcje „Jednomandatowe.pl” i „Władcy marionetek” (od tytułu słynnego reportażu Tomasza Siekielskiego, ujawniającego zniszczenie ok. 750 tys. podpisów obywateli pod wnioskiem o referendum w sprawie JOW).

Obecnie Stowarzyszenie JOW koordynuje akcję Zmieleni.pl, której główną postacią jest Paweł Kukiz, wokalista i muzyk. Stowarzyszenie pełni wobec akcji Zmieleni.pl rolę zaplecza organizacyjnego, logistycznego i intelektualnego.

Tadeusz Rogowski w Ruchu JOW jest od 12 lat, członkiem władz krajowych został w styczniu br., inni najaktywniejsi uczestnicy z Koszalina to Stefan Romecki, Tadeusz Wołyniec, Tadeusz Rębisz. W Koszalinie, w różnych formach działania Ruchu JOW uczestniczyło przez te lata kilkaset osób. Do promocji idei JOW wykorzystywano m.in. kampanie wyborcze, korzystając ze zniżek pocztowych dla komitetów uczestniczących w wyborach i rozpowszechniając w ten sposób masowo wydawnictwa.

– Mój udział we władzach krajowych ruchu obywatelskiego JOW odbieram jako zaszczyt, ale także uznanie dla koszalińskiego środowiska JOW, które od wielu lat bardzo aktywnie uczestniczy w działaniach Ruchu – mówi Tadeusz Rogowski. – Koszalin ma swój duży wkład w działaniach na rzecz reformy ustrojowej państwa, która jest nieunikniona – co do tego chyba nikt już dziś nie ma wątpliwości.

Janusz Malicki

 

Zdjęcie: Ostatnie spotkanie liderów Ruchu JOW w Polsce, w Czeszowie koło Trzebnicy, 22 września 2012. Po prawej, prof. Jerzy Przystawa, już wówczas dotknięty śmiertelną chorobą, z lewej Stanisław Sauć, działacz z Wałbrzycha, w środku Tadeusz Rogowski z Koszalina. Prof. Jerzy Przystawa zmarł nieco ponad miesiąc po tym spotkaniu, 3 listopada 2012. (Foto: Agnieszka Przystawa).

5 komentarzy do “Tadeusz Rogowski z Koszalina we władzach krajowych ruchu JOW

 • Gratuluję. Myślę, że działalność naszych w Ruchu JOW to jeden z największych powodów do dumy dla Koszalina.

  Odpowiedz
 • Super sprawa,brawo Koszalin,tak trzymac,czesto wchodze na wasza strone i duzo sie dowiedzialem,o ..JOW..pamietam start do senatu Pana Stafana,to byla taka iskierka nadzieli,i dobrze,ze nasze Miasto ma takich dzialaczy,na rzecz zmiany ordynacji.na Jednomandatowe-Okregi-Wyborcze.ja to widze jako jedyny ratunek dla naszego kraju,do tego musi dojsc.Wierze ,ze nastapi koniec partyjnej oligarchi,.Tak trzymajcie Panie Tadeuszu,powodzenie i do zobaczenia przy urnach.JOW.

  Odpowiedz
 • To jest prawdziwy awans Koszalina, chociaż pewnie niewielu go za taki uzna. Gratulacje Tadeusz!

  Odpowiedz
 • [b]A tak jest dzisiaj[/b]

  [url]http://koszalin7.pl/forum/viewtopic.php?f=11&t=775[/url]

  Tylko JOW-y zmiotą partyjne święte krowy!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.