Osiemnastu parlamentarzystów w Koszalinie
Tylu parlamentarzystów na raz, chyba jeszcze nigdy nie przyjechało do Koszalina. W sobotę 28 maja, osiemnastu posłów i senatorów z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości odwiedziło stolicę Pomorza środkowego w ramach kampanii, której głównym celem jest prezentacja programu wyborczego „Polska jest jedna”. My zostaliśmy zaproszeni przez byłego senatora Pawła Michalaka do udziału w spotkaniu przy pomniku Prezydentów Pielgrzymów na Górze Chełmskiej.
Honory gospodarzy pełnili poseł Czesław Hoc, który powitał parlamentarzystów, oraz Paweł Michalak, który przedstawił pokrótce historię długoletnich zmagań o prawo do polskich miejsc pamięci narodowej w Koszalinie i tworzenia tutaj widomych znaków nawiązujących do polskiej historii. Walka o prawo postawienia pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego trwała sześć lat, a jej przełomowym momentem była wizyta prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w 2000 roku, który podpisał akt erekcyjny.
Dwaj prezydenci – Ryszard Kaczorowski i Lech Kaczyński – pierwsze swe kroki w Koszalinie, kierowali do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Pierwszy złożył jako wotum ozdobny ryngraf, drugi – kielich mszalny wysadzany bursztynem. Prezydent, prof. Lech Kaczyński prosił jednocześnie siostry szensztackie, opiekunki sanktuarium, o stałą modlitwę za swoją chorą mamę.
Parlamentarzyści złożyli kwiaty i oddali pokłon przed głazem-pomnikiem upamiętniającym Prezydentów Pielgrzymów. Zwiedzili też sanktuarium na szczycie Góry Chełmskiej, interesując się jego historią, sięgającą wczesnego średniowiecza, kiedy było ono jednym z ważniejszych miejsc pielgrzymkowych na mapie Europy, stawianym w bullach papieskich w jednym szeregu z Ziemią Świętą i Santiago de Compostella. Zburzone podczas reformacji, odbudowane po 1990 roku, poświęcone przez Jana Pawła II – 1 czerwca 1991 roku – podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, a pierwszej do wolnej Polski.
Wizyta parlamentarzystów przypadła niemal w przeddzień 20. rocznicy czwartej pielgrzymki Jana Pawła II, której głównym przesłaniem był Dekalog – według słów papieża – „dziesięć słów, od których zależy przyszłość człowieka i społeczeństw; przyszłość narodu, państwa, Europy, świata.” W Koszalinie, Jan Paweł II mówił o Pierwszym Przykazaniu, o historycznych związkach Pomorza z Polską i o pierwszej diecezji na Pomorzu powstałej już w roku 1000, jednej z pierwszych na ziemiach polskich. Dziękował również za „wiatr od morza”, nawiązując do tytułu słynnej powieści Stefana Żeromskiego.
Foto 1. Przed głazem pomnikiem Prezydentów Pielgrzymów, pierwszy od lewej Paweł Michalak, obok (z różą) poseł Czesław Hoc.
Foto 2. Parlamentarzyści przed głazem pomnikiem Prezydentów Pielgrzymów. Pierwszy z lewej: senator prof. Ryszard Bender. Pierwsza pani z prawej: senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk.
Foto 3. Parlamentarzyści w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej.
W spotkaniu na Górze Chełmskiej uczestniczyli senatorowie: prof. Ryszard Bender, działacz społeczny i polityczny, znany z bezkompromisowej obrony interesów narodowych, historyk powstania styczniowego (uczeń prof. St. Kieniewicza); Dorota Arciszewska-Mielewczyk, twarda przeciwniczka Eriki Steinbach z jej kłamliwą ideologią „wypędzeń”, przewodnicząca Powiernictwa Polskiego, działaczka Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego; Czesław Ryszka, pisarz katolicki, a także Przemysław Błaszczyk, Zbigniew Cichoń, Lucjan Cichosz i Władysław Dajczak (prywatnie brat biskupa Edwarda Dajczaka).
Grupie posłów przewodził prof. Jan Szyszko (Warszawa), minister środowiska (okresowo także leśnictwa) w rządach Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, przeciwnik prywatyzacji polskich lasów, zwolennik pozostawienia ich jako wspólnego dobra narodowego. Posłowie (w nawiasie okręg wyborczy): Waldemar Andzel (Sosnowiec), Aleksander Chłopek (Gliwice), Tomasz Górski (Piła), Ewa Malik (Sosnowiec), Maria Nowak (Katowice), Wiesław Janczyk (Nowy Sącz), Kazimierz Smoliński (Gdańsk), Krzysztof Sońta (Radom), Stefan Strzałkowski z Białogardu (Koszalin), Tadeusz Wita (Gliwice), Jarosław Żaczek (Lublin).
W spotkaniu na Górze Chełmskiej uczestniczyła również pani Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska, matka Przemysława Gosiewskiego, który zginął pod Smoleńskiem, a także działacze i sympatycy PiS, radni miejscy i wojewódzcy z ramienia tej partii.
W sobotę, posłowie i senatorowie PiS odwiedzali również miejscowości w szczecińskiej części województwa zachodniopomorskiego. Podczas wizyty w Kamieniu Pomorskim, poseł Joachim Brudziński powiedział: – Zawsze wszystkim powtarzam, że na Pomorzu Zachodnim Polska się nie kończy, tylko zaczyna.
Tekst i zdjęcia: Tadeusz Rogowski
niecałe 4 procent składu Sejmu… nie da sie porzegłosowac województwa środkowpomorskiego 😉 tym bardziej że na zdjęciu nie widać towarzysza Żubera, demiurga środkowopomorskiego 😆
zuber poszedl w las,takie miejsca trzeba odwiedzac i pamietac o takich Przywodcach..Pamietam jak Prezydent Ryszard Kaczorowski przekazywal insygnia wladzy.
Nie oceniam politycznego wymiaru wizyty, bo mnie to nie interesuje, natomiast sam gest 18 parlamentarzystów i ich obecność na Górze Chełmskiej, na pewno zasługuje na większą uwagę, niż poświęciły temu wydarzenia media lokalne. Senator Arciszewska-Mielewczyk zasłużyła sobie na szacunek wszystkich mieszkańców Pomorza, tocząc walkę z najbardziej ordynarna próbą relatywizacji historii II wojny światowej jaka kiedykolwiek istniała, urągającą milionom ofiar ten wojny rozpętanej przez pobratymców Eriki Steinbach i ich krwawych bolszewickich kuzynów.
Nasze media nie napisza wiele,bo sprzedane sa zagranicznym wydawca i moga tylko pisac co im pozwola.Tako to smutna prawda.