Marksiści nie lubią cesarzy

Książę ErmiasDzięki uprzejmości pani Joanny Mieszko-Wiórkiewicz, znanej dziennikarki zajmującej się problematyką niemiecką, możemy przedstawić państwu materiał, który na czołówkach najpoczytniejszych czasopism na świecie określa się jako exclusiv – rozmowę z wnukiem cesarza Hajle Selassje, księciem Ermiasem Sahle Selassje. Jesteśmy jedynym portalem w Polsce, który otrzymał prawo przedruku od życzliwej nam autorki wywiadu, Joanny Mieszko-Wiórkiewicz. Przed nami tekst zamieścił dziennik „Rzeczpospolita”, jednak z przyczyn technicznych dokonał w nim skrótów.

Dla tych, którzy rozczytywali się w książkach Ryszarda Kapuścińskiego, zwłaszcza „Cesarzu”, która dała mu światowy rozgłos i została przetłumaczona na wiele języków świata, rozmowa może być trudnym doświadczeniem, skłaniającym do przewartościowania wielu dotychczasowych opinii. Wnuk tytułowego Cesarza, ukazuje nam te same wydarzenia, widziane jednak z innej perspektywy, obala wiele mitów i stawia jednocześnie autorowi poważne zarzuty. Etiopii zamknięto usta, a świat przez długie lata kształtował opinię o tym kraju na podstawie przekazu Ryszarda Kapuścińskiego. „To my sami powinniśmy opisać nasz kraj. Tymczasem robią to za nas inni i – jak Wasz Kapuściński – zabijają naszą pamięć ponownie.” Jakie były skutki tego przekazu, dowiemy się z rozmowy z człowiekiem, którego trudno posądzać o uprzedzenia wobec Polaków – ma wśród nas wielu przyjaciół oraz cześć dla Czarnej Madonny, która według niego ma twarz „amharskiej piękności”. (kw)

MARKSIŚCI NIE LUBIĄ CESARZY – rozmowa Joanny Mieszko-Wiórkiewicz z wnukiem cesarza Hajle Selassje, księciem Ermiasem Sahle Selassje.

Serdecznie dziękujemy pani Joannie Mieszko-Wiórkiewicz za wyrażenie zgody na przedruk rozmowy z księciem Ermiasem Sahle Selassje.

4 komentarze do “Marksiści nie lubią cesarzy

 • 17 maja 2010 o 19:42
  Permalink

  Swietny artykul,duzo sie dowiedzialam z tego materialu.Nawet nie wiedzialam o wielu rzeczach,teraz wiem duzo.

  Odpowiedz
 • 17 maja 2010 o 20:52
  Permalink

  Świetny wywiad. Pozdrawiam i winszuje rewelacyjnego portalu.

  Odpowiedz
 • 17 maja 2010 o 20:56
  Permalink

  Temat pracy maturalnej z polskiego: „Cesarz, czyli KAPUŚciński jako twórca najdłuższego kłamstwa nowoczesnej Etiopii”.

  Odpowiedz
 • 19 maja 2010 o 10:40
  Permalink

  [quote name=”Belfer”]Temat pracy maturalnej z polskiego: „Cesarz, czyli KAPUŚciński jako twórca najdłuższego kłamstwa nowoczesnej Etiopii”.[/quote]

  Powiedziałbym, ze kłamstwo o Rewolucji Francuskiej, a potem Rewolucji październikowej jest jeszcze starsze. Kapucha to czerwony politruk i nic więcej. Nie wolno nam robić naszym dzieciom wody z mózgu.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.