Niemcy

Niemieckie wnuczki i niemieccy wnukowie

Unsere Mütter...Artykuł prof. Zbigniewa Mazura Niemieckie wnuczki i niemieccy wnukowie, który ukazał się w sierpniowym numerze Biuletynu Instytutu Zachodniego, raczej nie został zauważony w toczącej się w Polsce debacie publicznej. A szkoda, bo jest to tekst niezwykle ważny. Chociaż sam Instytut z nim się nie identyfikuje, zamieszczając uwagę „tezy i opinie zawarte w tekście nie są oficjalnym stanowiskiem Instytutu Zachodniego”, to przecież autorem artykułu jest nie byle kto, bo profesor tegoż Instytutu, naukowiec, a więc z założenia człowiek myśli niezależnej, do tego jeszcze – znawca problematyki niemieckiej. O ile opinie wyrażane przez autorów mocno upolitycznionych czy nawet upartyjnionych dziś w Polsce czasopism, głównie popularnych tygodników, mogą budzić pytania o intencje, to głos naukowca historyka, kładącego na szalę swój autorytet i powagę naukową, musi być potraktowany z należną uwagą.

Profesor z niezwykła przenikliwością opisuje aktualne tendencje w niemieckiej polityce historycznej i dokonuje ich klasyfikacji. Nie ukrywa przy tym, ze polska odpowiedź na gwałt dokonywany na historii, jest nieadekwatna do sytuacji i stanowi poważne zaniedbanie. Pisze prof. Z. Mazur: Szkody wywołane tymi zaniedbaniami są doraźnie słabo odczuwalne, unikanie kontrowersji historycznych zdaje się nawet służyć dobrym stosunkom z sąsiadami, ale w dłuższej perspektywie bierność i zaniechania przyniosą skutki fatalne i trudno odwracalne. By odwołać się do przykładu niemieckiego: Niemcy przywiązują tak dużą wagę do polityki historycznej, wewnętrznej i zewnętrznej, nie dlatego , że pasjonują się przeszłością, ale dlatego, że widzą w tym ważny interes narodowy. Jest to wyzwanie domagające się polskiej odpowiedzi. Prof. Mazur poddaje również krytyce decyzję kierownictwa publicznej TVP o zakupie tego filmu.

„NIEMIECKIE WNUCZKI I NIEMIECCY WNUKOWIE” – czytaj cały artykuł

 

2 komentarze do “Niemieckie wnuczki i niemieccy wnukowie

  • A burmistrz Koszalina Braun , ktoren bohatersko zachował się wobec wojsk Naooleona i sprzymierzonych z nim Polaków, o mało co miałby w Koszalinie swoja ulicę. Przeszkodził Romecki, ktory sprzeciwił sie temu na Radzie Miejskiej, popierała koszalińską prasa zagraniczna z pierwszym germanizatorem-redaktorem na czele. A pruscy obrońcy Kolberga przed wojskami Napoleona i Sułkowskiego, to bohatery są, podobnie jak obrońcy z 1945 roku, ktorzy bronili Kołobrzegu… upsss… Kolberga przed „komunistyczną” 1 Armią Wojska Polskiego. Czas zacząć stawiać pomniki prawdziwym bohaterom tzn. Prusakom i Niemcom, grunt juz jest przygotowany, niemiecxka agentura wpływu w Koszalinie wywiązała sie z zadania.

    Odpowiedz
  • W ramach przeprosin Niemców za sprowokowanie II wojny światowej my Polacy dokończymy im autostradę wojny Berlinkę czyli E-6 z Berlina do Kaliningradu, zeby umocnić przyjaźń wieczystą między Prusactwem a Kacapstwem. . Merdia polskojezyczne na Pomorzu już dały sygnał, polityki to podchwyciły a reszta hołoty złoży się po 500 złoty 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.